Czas na kąpiel. Akcesoria dla niemowląt

Z kąpielą niemowląt bywa różnie, część dzieci wprost uwielbia taplać się w wodzie, inne widok wody przeraża w znacznym stopniu. Dlatego tak ważne jest to, aby od pierwszych chwil pokazać dziecku, że kąpiel nie jest niczym okropnym, tylko dosłownie „czystą” przyjemnością i zabawą. Dlatego przed pierwszą kąpielą warto zaopatrzyć się w akcesoria, dzięki którym codzienna pielęgnacja będzie prawdziwą frajdą zarówno dla nas, jak i dziecka.

Centrum dowodzenia – wanienka

Najważniejsza rzecz w łazience. Największym powodzeniem cieszą się klasyczne, plastikowe wanienki, jednak dużą popularnością cieszą się również te wykonane z gumy, z uwagi na mały ciężar i łatwość transportowania. Wanny gumowe są miękkie, dzięki czemu chronią dziecko i amortyzują ewentualny upadek. Do wanny można dokupić specjalny stojak, żeby nie trzymać jej na niestabilnym stoliku lub w niewygodnym miejscu na podłodze. Kilkadziesiąt złotych to chyba niewiele, by odciążyć nasz kręgosłup. Inne rozwiązanie to montaż małej wanny na tej „dorosłej” – bardzo przydatny sposób jeśli dysponujemy niewielkim metrażem w łazience. Jeśli mamy jednak trochę przestrzeni do wykorzystania w pokoiku dziecięcym, to idealnie byłoby sprawić sobie komodę kąpielową, która jest multifunkcjonalna (zawiera wanienkę, przewijak, półki na akcesoria) i pozwala trzymać wszystko pod ręką.

Kąpielowe gadżety specjalne

Do wanny warto dokupić specjalną matę antypoślizgową. Niewielka rzecz, a potrafi w dużym stopniu ułatwić kąpiel i zapewnić maluchowi bezpieczeństwo. Nie trzeba jej później wyrzucać – przyda się gdy dziecko dorośnie i będzie używało jej pod prysznicem. Przyssawki, w które wyposażona jest mata, minimalizują ryzyko poślizgnięcia i można je łatwo przytwierdzić do podłogi. Maty występują w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Alternatywnym dla maty rozwiązaniem jest materac piankowy, który zapewni delikatne, miękkie podłoże na dnie wanny. Innym gadżetem kąpielowym jest leżak do kąpieli, dzięki któremu maluch przebywa podczas mycia w wygodnej, półleżącej pozycji, a konstrukcja uniemożliwia niekontrolowane ześlizgnięcie. Podczas kąpieli należy kontrolować jej temperaturę, która nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza, a zatem warto zakupić termometr kąpielowy, najlepiej elektroniczny (wygodniejszy w użyciu). Niektóre z tych urządzeń emitują również specjalny sygnał dźwiękowy ostrzegający o zbyt wysokiej temperaturze. Większość termometrów zaprojektowana została w przyjazny dla dziecka sposób – w formie atrakcyjnej dla oka zabawki.

Po kąpieli

Kupując okrycia kąpielowe, najlepiej od razu zdecydować się na te w większym rozmiarze, będą dłużej służyć. Modne okrycia mają nietypowe kształty i praktyczne kapturki. Wykonane są z podwójnej warstwy termofroty. Dzięki niej takie okrycie doskonale pochłania wilgoć i zabezpiecza malucha przed nagłym ochłodzeniem. Do okrycia można też dokupić rondo kąpielowe. Ten wynalazek, zakładany niemowlakowi na głowę, utrzymuje szampon z dala od jego oczu, bez obawy, że dziecko zacznie się denerwować, przecierać oczy i płakać podczas spłukiwania głowy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]