Zakup pierwszego rowerka dziecięcego to nie lada wyzwanie. Musi być on nie tylko atrakcyjny pod względem wizualnym (nie od dziś wiadomo, że najmłodsi kochają kolory oraz bajkowe motywy), ale przede wszystkim wytrzymały oraz dostosowany do potrzeb pociechy. Podczas zakupu nie należy kierować się wyłącznie niską ceną. Często jest to złudna oszczędność – rowerek może szybko ulec uszkodzeniu, a jazda na nim z pewnością nie będzie komfortowa. Trzeba mieć świadomość, że maluch może łatwo zniechęcić się do nauki. Właśnie dlatego zakupiony sprzęt powinien gwarantować maksimum bezpieczeństwa, a także komfortu.

Rowery dla dzieci na start

Maluch może korzystać z rowerku wcześniej, niż nauczy się chodzić. Jak to możliwe? Wszystko dzięki modelom trójkołowym, które posiadają opcję pchacza. Wystarczy umieścić malucha na siedzeniu, a także przypiąć go pasami. Oczywiście koła powinny być zdemontowane, tak aby nie przeszkadzały podczas jazdy. W większości modelów pedały mogą zostać po prostu zablokowane. Rodzic kieruje rowerkiem za pomocą specjalnej rączki. Zwykle takie rowerki wyróżniają się uroczym designem i posiadają daszek chroniący przed słońcem.

Należy wspomnieć, że takie rowery dla dzieci są wielofunkcyjne. Bez najmniejszego problemu można modyfikować je oraz dostosowywać do zmieniających się potrzeb dziecka. Taki model może posłużyć nawet do około 3 lat.

Po zamontowaniu pedałów rodzic może nadal sterować jazdą. Jeśli maluch będzie gotowy na samodzielne kierowanie rowerkiem można zdemontować siedzenie z oparciem, a także rączkę do pchania.
Istotnym jest, aby wybierać modele spełniające rygorystyczne normy. Priorytetem jest tutaj bezpieczeństwo dziecka.

Rowerki biegowe

Rowerki biegowe świetnie sprawdzają się, jako wstęp do nauki jazdy na tradycyjnym rowerze. Ich mechanizm nie jest zbyt skomplikowany – biegowe rowery dla dzieci wyglądają zupełnie, jak klasyczne jednoślady, jednak nie posiadają pedałów. Jazda opiera się na odpychaniu nóżek od podłoża.

Należy koniecznie sprawdzić, czy rowery dla dzieci danego producenta zapewniają swobodny skręt kierownicy. Odpowiedni model dobiera się na podstawie wzrostu oraz długości nóg. Oczywiście ramę i siodełko można nieznacznie regulować podczas użytkowania.

Rowerki biegowe cieszą się dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych. Jazda na nich jest niezwykle przyjemna, a jednocześnie niewymagająca, dzięki czemu opanują ją nawet niespełna dwuletnie dzieci

Rowerki tradycyjne

Klasyczne rowery dla dzieci posiadają zwykle dodatkowe koła treningowe, które uniemożliwiają przewrócenie się pojazdu. Jest to świetna opcja, dzięki której dziecko może nabrać prawidłowych nawyków. Oczywiście tutaj również nie należy przesadzać – w odpowiednim momencie należy odkręcić dodatkowe kółka. Maluch może za bardzo przyzwyczaić się do wygody, przez co nie będzie chciał uczyć się jazdy na dwóch kółkach, która jak wiadomo jest o wiele trudniejsza. Rowery dla dzieci muszą mieć przede wszystkim odpowiedni rozmiar, który zwykle ustala się na podstawie wielkości kół.

[Głosów:1    Średnia:5/5]