Metody wychowawcze zmieniają się z pokolenia na pokolenie. Niektórzy z rodziców budują podobne relacje z dziećmi, jakich samych doświadczyli za młodu, inni postanawiają spróbować czegoś nowego. Sięgają po nowoczesne metody wychowawcze. Czy są one lepsze, bardziej dopasowane do dzisiejszych czasów? Przeczytaj czym się charakteryzują i czemu uważane są za kontrowersyjne.

Nowoczesne metody wychowania od urodzenia

Wychowanie to proces wzajemnego odziaływania rodziców i dzieci. Po stronie dorosłych leży narzucenie pewnego systemu, którym będzie się ta relacja charakteryzowała. Zatem zachowanie rodzica już od pierwszych dni życia malucha ma dalekobieżny efekt. To właśnie dlatego większość metod wychowawczych opisuje kontakt z dzieckiem już od wieku niemowlęcego.

Metoda Ferbera

Metoda Ferbera polega na nauczeniu dziecka samodzielnego zasypiania. Ciągłe wstawanie do niemowlaka, kołysanie go i nucenie mu utrudnia funkcjonowanie rodzicom, ale także pokazuje dziecku, że płacz jest zawołaniem po mamę czy tatę. Metoda zakłada, że rodzice powinni  ignorować płacz i doglądać dziecko. Podejście do łóżeczka powinno wydłużać się co 5 minut, dając dziecku poczucie, że ktoś przy nim jest, a jednocześnie umożliwiając swobodne zasypianie. Według zwolenników tej metody dziecko już od najprostszego zadania, jakim jest właśnie zasypianie powinno uczyć się samodzielności u boku rodziców.

Metoda Ed

Metoda wychowawcza Ed, także dotyczy podstawowej potrzeby niemowląt. Jest to wczesna nauka nocnikowania. Uczy się dziecko korzystania z nocnika zanim jeszcze będzie potrafiło samodzielnie siadać. Wtedy rozbiera się je i przytrzymuje nad nocnikiem. Zwolennicy uważają, ze dziecko nie przyzwyczajając się do pieluszki szybciej nauczy się kontrolowanego wypróżniania się.

Długie karmienie piersią

Według tej metody im dłużej dziecko dostaje mleko od matki, tym większą więź ich łączy. Ponadto zwolennicy zauważają, że dzięki temu do organizmu malucha dostarczone są potrzebne składniki odżywcze, co pozytywnie wpływa na jego dietę. W opozycji pojawiają się opinie mówiące o szkodliwym wpływie takiego postepowania na samodzielność dziecka, a nawet na wynikający z tego egoizm.

Dalszy proces wychowania w nowoczesnych metodach

Proces wychowania to także socjalizacja i uczenie podstawowych zadań życia codziennego. Dziecko dowiaduje się jak powinno zachowywać się w towarzystwie, czego należy unikać, a jakie zachowania się pożądane.

Wychowanie po francusku

Ten sposób wychowania, jak nazwa mówi, wywodzi się z Francji. Tamtejsza relacja rodzica z dzieckiem wyróżnia się stawianiem stylu życia rodzica na pierwszym miejscu. Wychodzi się z założenia, że maluch powinien dopasowywać się do kultury panującej w domu a nie odwrotnie. Zazwyczaj ta metoda wychowawcza opiera się na rządach autorytarnych. Rodzica słowo i czas są święte, a dziecko samo organizuje sobie zabawę oraz wykonuje wokół siebie podstawowe zadania.

Metoda swobodnego chowu

To metoda stawiająca na piedestale swobodę dziecka. Nie należy jednak myśleć, że pozostawia się dziecko bez nadzoru. Wychowanek ma możliwość samodzielnego wykonywania powierzonych mu zadań i dbania o swoje bezpieczeństwo. Rodzice powierzają mu całkowite zaufanie, tłumacząc wcześniej podstawowe zasady. W ten sposób dziecko uczy się niezależności i ma poczucie, że rodzice wierzą, że sobie poradzi.

Metoda Rie

Metoda wychowawcza Rie zakłada, że najlepsza nauką życia i samodzielności jest uniknięcie wprowadzania niepotrzebnych podziałów rozwoju intelektualnego. Już od najmłodszych lat traktuje się dziecko jak dorosłego człowieka. Nie używa się zdrobnień i infantylizmów. Rodzic nie przyspiesza tez nauki podstawowych funkcji życiowych. Dla przykładu dziecko uczy się chodzić, kiedy samo będzie na to gotowe i się tego podejmie.

Metoda Montessori

Metoda Montessori po części pokrywa się z poprzednim rozwiązaniem. Ten sposób kładzie nacisk przede wszystkim na indywidualny rozwój. Dziecko samo decyduje co chce robić i kiedy. W roli opiekunów jest towarzyszyć im w ścieżce samorozwoju i wyczuć momenty, w których warto naprowadzić wychowanka na kształcenie konkretnych umiejętności. Dziecko w tej metodzie nie powinno być porównywane do swoich rówieśników.

Wybór metody wychowania dziecka nie powinien być narzucony rodzicowi. Musi być naturalnym rozwiązaniem, dopasowanym do preferencji opiekuna i skoncentrowanym na dobru wychowanka. To właśnie dlatego Ta Ten To stara się stale doradzać w tym zakresie i nie pozostawiać rodziców bez odpowiedzi.

MK
Materiał został przygotowany we współpracy z www.tatento.pl/aa/80/wychowanie-dziecka.

[Głosów:6    Średnia:3/5]