Rentgen stomatologiczny u dzieci - wszystko, co musisz wiedzieć

Nikt z nas nie przepada za wizytami u stomatologa, a dzieci bez wątpienia nie są od tego wyjątkiem. Wizyta w gabinecie to często dla nich stres i przestrach, które trudno im opanować. Dorośli odpowiadają jednak za to, by zmniejszyć poziom napięcia i wytłumaczyć, dlaczego wizyty są tak konieczne.  O czym zatem powinni wiedzieć, kiedy usłyszą, że dziecku należy zrobić rentgen zębów?

U dzieci nie powinno wykonywać się RTG zębów? Mit!

Wokół badań obrazowych, zwłaszcza wokół badań z użyciem promieniowania rentgenowskiego, narosło bardzo wiele niedomówień. Wśród nich jednym z najważniejszych i najczęściej powtarzanych jest to, iż badanie RTG jest szkodliwe dla zdrowia, zwłaszcza dla zdrowia dzieci i młodzieży. Wielu osobom wydaje się, iż właśnie z tego powodu badanie tego typu w ogóle nie powinno być wykonywane. Jest to jeden z mitów, które należy obalić w pierwszej kolejności!

Jeśli jesteś rodzicem dziecka i obawiasz się, jakie konsekwencje dla jego zdrowia będzie miało badanie rentgenowskie, to nie musisz się obawiać. Rentgen zęba w Centrum Medycznym Słowik wykonywany jest przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu, z pełną dbałością o zdrowie każdego, a w szczególności małego pacjenta. Z tego powodu dostaje on odpowiedni fartuch ochronny z gumy ołowianej na czas badania, którego zadaniem jest chronić ciało przed promieniowaniem. Warto przy tym nadmienić, iż wykorzystywane dawki są niewielkie i nieszkodliwe dla zdrowia!

Dlaczego dzieci potrzebują rentgenu zębów?

Dzieci są narażone na choroby zębów i dziąseł tak samo, jak dorośli, a czasami nawet bardziej od nich. Wynika to ze spożywania dużej ilości słodyczy i gazowanych napojów kolorowych, jak również nie zawsze prawidłowej higieny, z którą szczególnie maluchy nie potrafią sobie same poradzić. Wystarczy chwila zaniedbania ze strony opiekunów, aby pojawiła się próchnica, torbiele albo poważniejsze choroby. Problemem u dzieci i młodzieży mogą być także wady zgryzu, wymagające leczenia ortodontycznego czy ciała obce.

Każdy z tych problemów może zostać wykryty przy użyciu metod rentgenowskich. W wielu przypadkach właśnie one stanowią podstawę do rozpoczęcia leczenia, na przykład w celu założenia aparatu ortodontycznego niezbędne jest wykonanie cefalogramu, który dokładnie zaprezentuje cały zgryz. Tylko dzięki temu możliwe jest przeanalizowanie wady i wybranie najbardziej odpowiedniego rozwiązania przez lekarza.

Jak powinieneś pomóc w wykonaniu badania?

W przypadku dzieci stres i ich naturalna ruchliwość mogą utrudniać wykonanie badania rentgenowskiego. Aby zdjęcie poprawnie zobrazowało stan uzębienia, pacjent musi siedzieć przez chwilę nieruchomo, co przypadku dzieci bywa trudne do uzyskania. Dlatego zadaniem rodzica powinna być wszelka pomoc, aby jego pociecha posłusznie wykonywała polecenia personelu medycznego. Dzięki spokojnej postawie opiekuna i wytłumaczeniu tego, czemu ma służyć zdjęcie oraz że jest ono zupełnie bezbolesne i niegroźne, możliwe będzie przeprowadzenie badania, a w rezultacie – leczenie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]