Nawet najdroższy fotelik użytkowany w niewłaściwy sposób nie zda egzaminu. A przecież wystarczy przeczytać, zapamiętać i kierować się podstawowymi wskazówkami na temat bezpieczeństwa.
- Foteliki dla niemowląt montujemy zawsze tyłem do kierunku jazdy
Wielu rodziców uważa, że dla malucha siedzenie przodem do kierunku jazdy jest właściwe, bo dziecko może obserwować, co dzieje się na drodze. To błędne myślenie, bo nie obserwacja dziecka, a jego bezpieczeństwo jest najważniejsze. Co za tym idzie, zgodnie z zasadami owego bezpieczeństwa, a nawet prawami fizyki, najmłodsze dzieci powinny jak najdłużej jeździć w foteliku tyłem do kierunku jazdy. Nie ma co przyspieszać odwracania fotelika. Dlaczego taka pozycja jest najbezpieczniejsza? Otóż podczas zderzenia, część szyjna kręgosłupa może być uszkodzona u małego dziecka znacznie szybciej niż u dorosłego człowieka, a to za sprawą sił wywołanych ruchem głowy. W przypadku uderzenia w przód samochodu, jeśli dziecko siedzi tyłem, głowa aż tak gwałtownie “nie odskakuje”, więc ryzyko uszkodzeń jest znacznie mniejsze. O ile więc producent fotelika nie określa inaczej, powinno się wozić maluchy, jak najdłużej tyłem do kierunku jazdy. Lub po prostu wybierać takie foteliki, które to umożliwiają.
- Najbezpieczniejsze miejsce na dziecięcy fotelik to to na tylnej kanapie pośrodku
Są teorie, że najbezpieczniej jest wozić malucha za siedzeniem kierowcy, bo ten w trakcie kolizji zawsze odruchowo broni siebie, stąd miejsce za nim jest najbezpieczniejsze. Wystarczy jednak poszukać w sieci, by szybko się przekonać, że badań potwierdzających ten fakt zwyczajnie nie ma. Najbezpieczniejsze jest miejsce po środku na tylnej kanapie, bo to miejsce jest najbardziej oddalone od bocznych stref zgniotu. Niestety w nie wszystkich samochodach montaż fotelika w tym miejscu jest możliwy z uwagi na brak 3-punktowych pasów.
- Fotelik lepiej kupować na poszczególne grupy wagowe niż taki maksymalnie uniwersalny
Ile powinno mieć fotelików dziecko między pierwszymi dniami życia, a ukończeniem 12 lat? Trudno powiedzieć, na pewno kilka, bo zawsze warto kupować foteliki ściśle dostosowane do wagi malucha. Na początek fotelik 0-10 kg – idealny na pierwsze miesiące życia, foteliki 0-25 kg oczywiście są na rynku i spełniają wymagania testerów, jednak nietrudno myśląc zdroworozsądkowo stwierdzić, że maluch w wieku kilku miesięcy i ten w wieku 5-6 lat to zupełnie inna budowa ciała i nawet wieloelementowy fotelik będzie miał tę samą podstawę. Znacznie lepiej więc kupować foteliki z mniejszymi przedziałami wagowymi, które są lepiej dostosowane do budowy ciała dziecka w każdym momencie jego rozwoju.
- Koniecznie sprawdź wyniki w testach
Podstawową jednostką zajmującą się monitorowaniem i promowaniem transportu drogowego jest niemiecki ADAC, czyli automobilklub zrzeszający ponad 17 milionów członków, którego opinia znacząco wpływa na producentów samochodów i produktów do nich przeznaczonych. Oznacza to m.in., że negatywna opinia nt. modelu samochodu wystawiona przez ADAC, skutkuje zwykle wyeliminowaniem tego modelu ze sprzedaży i konkretnymi konsekwencjami dla producenta. Testy fotelików wykonane przez ADAC są rzetelne i miarodajne, dlatego warto zwrócić na ich wyniki uwagę przy wyborze modelu fotelika.
- Dbajmy o ogólne bezpieczeństwo w samochodzie
Sam fotelik i jego prawidłowe zamontowanie to jeszcze nie wszystko. Podczas jazdy samochodem z dzieckiem trzeba przecież zachować szczególną ostrożność. Kultura jazdy, apteczka, odpowiednia ilość przerw, informacje o grupie krwi malucha umieszczone w widocznym miejscu – na co dzień o tym nie myślimy, ale to bardzo istotne elementy każdej podróży z dzieckiem. Odpowiedzialność, ostrożność i przewidywanie tego, co może się zdarzyć na drodze powinna w sytuacji, kiedy mamy na pokładzie młodego człowieka zwiększyć się co najmniej dwukrotnie.