Poduszki dekoracyjne

Gdy zapytamy profesjonalnego dekoratora wnętrz o to, co jest najważniejsze we wnętrzach, z pewnością odpowie, że nie są to meble, oświetlenie ani kolory ścian. Tak naprawdę o urodzie całej aranżacji stanowią dodatki! Nic bardziej niż dobrze dobrane małe elementy dekoracyjne nie jest w stanie zmienić wnętrza. Pośród kocy, nakładek na stoły, ozdobnych doniczek i dywaników, na szczególną uwagę zasługują małe dekoracyjne poduszki. Jest tak szczególnie w sypialni i w salonie, gdzie odpowiednio dobrane mini poduchy wprowadzają przytulny nastrój i zachęcają do relaksu. Dziś podpowiemy wam, jak dobierać poduszki do wnętrz!

Poduszki ozdobne w aranżacjach wnętrz

Poduszki pasują zarówno do nowoczesnych, jak i do tradycyjnych wnętrz. Odnajdą się zarówno na starej rozłożystej i miękkiej kanapie skórzanej w stylu rustykalnym, jak i na prostej, minimalistycznej sofie o kanciastych kształtach. Potrafią nadać charakteru wnętrzu, jak i odmienić wygląd kanapy. Jeśli, na przykład, mamy prostą kanapę, która już nieco trąci myszką i na co dzień wydaje nam się nijaka, odnowimy ją przez dobór odpowiednich poduszek. Gdy nasza kanapa nam się nie podoba, poleca się dobieranie poduszek wzorzystych, o kolorach i z motywami całkowicie nowymi. Na przykład, jeśli nasza kanapa ma bury kolor o nieokreślonym kolorze zbliżonym do piaskowego, wówczas możemy dobrać do niej intensywnie zielone poduszki lub takie poduszki, które mają narysowane na poszewkach duże, intensywnie zielone liście.

Kształt poduszki ozdobnej

Najczęściej spotykane poduszki to standardowe spłaszczone, małe kwadraty. Stwarzają one dużo możliwości aranżacji, ale warto czasami zwrócić uwagę również na mniej oczywiste kształty. Takimi są na przykład małe okrągłe poduszki. Robią furorę we wnętrzach stylizowanych na boho, a także we wnętrzach zaadaptowanych do stylu art deco. Okrągłe poduszki sprawiają doskonałe wrażenie zwłaszcza wtedy, gdy mają poszewkę uszytą na szydełku. Gdy mamy do dyspozycji poduszki prostokątne, zwykle są to już duże modele. Wówczas nie należy przesadzać z ich ilością: tak naprawdę im mniej dużych poduszek, tym lepiej. Idealną kompozycją dla poduszek prostokątnych będzie zestawienie ich z kilkoma mniejszymi kwadratowymi poduszkami. Odradza się natomiast zestawianie dużych prostokątnych poduszek na kanapie razem z okrągłymi modelami.

Materiał poduszki ozdobnej

Poza kształtem poduszki dekoracyjnej, istotne jest także to, z jakiego materiału jest wykonana. Do lamusa odeszły już na szczęście czasy, gdy wystarczyły nam nijakie poduszki w wyblakłych kolorach. Dziś poduszka ma zachwycać, a pomoże jej w tym odpowiedni materiał. Modne ostatnio są poduszki z jedwabiu, które bardzo dobrze oddziałują na nasze zdrowie (w szczególności u alergików!). Jeśli jednak są to poduszki, które mają za zadanie głownie zdobić, a my nie będziemy szczególnie wykorzystywać ich do wypoczynku, wówczas w zupełności wystarczający będzie wkład z materiału syntetycznego. Pamiętajmy tutaj jednak, szczególnie zamawiając  poduszki przez internet, że jakość wkładu będzie miała istotne znaczenie przy dłuższym użytkowaniu poduszki. Te, na których będziemy się często opierali, z czasem staną się spłaszczonymi naleśnikami. Dlatego warto wybierać tylko produkty dobrej jakości, które mają wypełnienie odporne na odkształcanie się.

Najpopularniejsze poszewki na poduszki dekoracyjne to produkty bawełniane. Bawełna jest tania, dobrze przewodzi wilgoć, oddycha i nie elektryzuje się. To właśnie na bawełnianych poszewkach możliwe jest wyczarowanie najróżniejszych rysunków w intensywnych barwach. Poszewki bawełniane doskonale też się piorą i nie wymagają szczególnego dbania o nie, poza tym, że trzeba je niestety po wypraniu uprasować. O klasę wyżej są poszewki jedwabne. Te jednak nie pasują do każdego wnętrza. Poszewki z włókien sztucznych są dobre wszędzie tam, gdzie wygrywa wzór namalowany na takim materiale. Z punktu widzenia zdrowotnego jednak lepiej jest je omijać, mimo że oczywiście mają najniższą ze wszystkich cenę. Hitem ostatnich sezonów są poduszki z poszewkami z warkoczami oraz takie, które są wykonane ręcznie: splecione ze sznurków, zrobione na drutach lub zszyte ręcznie z kawałków materiałów. Doskonale pasują do wnętrz w stylu skandynawskim, są bliskie idei hygge w aranżacji wnętrz i uwielbiamy je zimą.

Ile poduszek dekoracyjnych umieścić w salonie?

Ilość poduszek ułożonych na kanapie powinna w głównej mierze zależeć od tego, jak wielka jest to kanapa. Im większa, tym poduszek może być więcej. Z drugiej jednak strony, jeśli mamy do czynienia z kanapą, która wydaje nam się zbyt kanciasta, a jest mała, wówczas położenie na niej dużej ilości poduszek może ją ocieplić i sprawić, że będzie sprawiała wrażenie dużo bardziej miękkiej i przytulnej.

Jak ułożyć poduszki dekoracyjne w salonie?

W zależności od tego, jaki efekt chcemy osiągnąć, poduszki dekoracyjne mogą podkreślić kanapę jako centralny punkt salonu lub nieco ją schować. W pierwszym  wypadku poduszek powinno być na kanapie szczególnie dużo, a ich rozmiary powinny być różne: od większych, po całkowicie małe. Stosując ten zabieg, powinniśmy jednak trzymać się obranej myśli przewodniej dotyczącej wzoru lub ich koloru. Jeśli jednak chcemy, aby kanapa nie rzucała się zbytnio w oczy, postawmy na poduszki w jednym kolorze, a gdy już je będziemy mieli, ułóżmy je w równym rządku, w oddaleniu od siebie. Taki zabieg wprowadza niezwykły ład i porządek do wnętrz. Sprawia że aranżacja wygląda minimalistycznie i nowocześnie. Tak ułożone poduszki na kanapie będą dobrze odnajdowały się na przykład we wnętrzach typu loft.

Gdzie szukać dobrej jakości poduszek ozdobnych? Nasze serce skradło to źródło inspiracji: https://www.sfmeble.pl/akcesoria/akcesoria-do-salonu/poduszki-dekoracyjne.html

[Głosów:0    Średnia:0/5]