Latanie samolotem stało się powszechne. W ten sposób podróżuje się nie tylko na wakacje, ale i w ramach podróży służbowych. Wygodne i komfortowe pozwala w krótkim czasie dotrzeć do wyznaczonego celu. Jednak z dobrodziejstw latania samolotem nie mogą korzystać wszyscy. Przeciwwskazaniem są, chociażby poważne choroby serca. Często też można usłyszeć, że na podróż samolotem nie powinny decydować się kobiety w ciąży. Lekarze jednak mówią, że loty samolotem w ciąży może być bezpieczny, o ile przyszła mama, zastosuje się do kilku zasad. Zobacz, jak przygotować się do podróży samolotem w ciąży.

Czy kobieta w ciąży może latać samolotem?

O ile ciąża przebiega prawidłowo, a lekarz nie widzi przeciwwskazań, kobieta w ciąży może odbywać podróże samolotem. Lekarze zazwyczaj proponują, aby z tej formy przemieszczania się zrezygnować pomiędzy 14 a 27 tygodniem ciąży. Podróże w trakcie I trymestru mogą spowodować poronienie lub uszkodzenie płodu. Latanie samolotem ciężarnym odradza się również w trzeci trymetrze ciąży, po 36 tygodniu. Zmiany ciśnienia oraz zmniejszona zawartość tlenu na dużych wysokościach może być niebezpieczna. Z latania samolotem powinny również zrezygnować kobiety, które są w ciąży mnogiej, mają ciążę zagrożoną, problemy z układem krążenia oraz wcześniej wystąpiło u nich poronienie.

Lot samolotem w ciąży – jak się przygotować?

Kobieta w ciąży lecą samolotem musi liczyć się, że w trakcie podróży typowe dolegliwości ciążowe mogą się nasilić. Mowa tutaj o wzmożonych bólach pleców, nudnościach czy puchnięciu nóg. Aby zimniejszych negatywne skutki lotu powinna ona często zmieniać pozycja, a także co ok. pół godziny przejść się po pokładzie samolotu. Polecane jest także założenie na czas podróży pończoch uciskowych oraz spożywanie dużej ilości płynów, a po konsultacji z lekarzem leków rozkurczowych i magnezu. Kobieta ciężarna w samolocie musi również zwrócić uwagę na to, w jaki sposób zapina pas bezpieczeństwa. Nie może on uciskać brzucha ani wrzynać się w niego.

Dobrym rozwiązaniem jest wybranie miejsca koło przejścia i blisko toalety, ułatwi to częste korzystanie z niej, a także siadanie na skrzydle (w tej części samolotu najmniej trzęsie). Należy również pamiętać, że najniebezpieczniejszymi momentami lotu samolotem dla kobiety ciąży jest lądowanie oraz start maszyny, kiedy to dochodzi do dużych przeciążeń mogących powodować zmiany w przepływach naczyniowych.

Kobieta w ciąży na pokładzie – zaświadczenie od lekarza

Kobiety będące w widocznej ciąży bardzo często proszone sia również o okazanie obsłudze samolotu ważnego zaświadczania od lekarza potwierdzającego  możliwość odbycia takiej podróży. Większość linii lotniczych wymaga takich zaświadczeń od 28 tygodnia ciąży. Zaświadczenie powinno być  wypisane na specjalnym druku pobranym ze strony linii lotniczej. Dokument ten powinien być aktualny – najlepiej wydany kilka dni przed podróżą, a jeśli leci się liniami zagranicznymi przetłumaczone na język angielski. Kobieta w ciąży na pokład samolotu powinna zabrać również kartę ciąży.

Udogodnienia na lotnisku dla ciężarnych

Kobieta w ciąży przygotowują się do podróży samolotem, powinna również sprawdzić jakie udogodnienia oferuje jej dana linia. Większość proponuje szybszą odprawę, specjalne miejsca w samolocie z większą przestrzenią na nogi, odpowiednie menu itd.

 

[Głosów:1    Średnia:2/5]