Pierwsze urodziny dziecka – jak je zorganizować?

Ukończenie przez dziecko pierwszego roku życia to niewątpliwie ważny moment dla całej rodziny, dlatego warto ten dzień uczcić przyjęciem. Wielu rodziców zastanawia się jak długo powinna trwać uroczystość, a także – czy zaprosić na nią dorosłych, czy raczej dzieci. Poniżej kilka wskazówek dotyczących organizacji takiej imprezy.

Goście małego jubilata

Podczas przygotowywania imprezy urodzinowej dla naszego dziecka powinniśmy przede wszystkim uwzględnić jego potrzeby. Co prawda tego typu uroczystości zazwyczaj gromadzą kilkuletnich gości, ale w tym przypadku zdecydowanie lepiej zaprosić osoby, które są maluchowi dobrze znane. W obecności najbliższej rodziny – rodziców, rodzeństwa, dziadków – jubilat będzie czuł się najbardziej komfortowo. Oczywiście możemy też zaprosić ukochaną ciocię dziecka, rodziców chrzestnych, czy dobrych znajomych, którzy często nas odwiedzają. Roczne dziecko może nie być zainteresowane wspólną zabawą z rówieśnikami i warto to uwzględnić podczas przygotowywania listy gości.

Gdzie urządzić przyjęcie?

Wiele zależy od możliwości finansowych rodziców. Obecnie coraz częściej imprezy urodzinowe dla dzieci odbywają się w specjalnych klubach i salach dla maluchów, gdzie kilkulatki mogą się wyszaleć. Nie do końca będzie to jednak dobry pomysł w przypadku świętowania pierwszych urodzin. Nasze dziecko może źle się czuć w obcym otoczeniu, dlatego restauracje, czy sale zabaw lepiej zostawić na później. Impreza w domu ma wiele zalet. Przede wszystkim jest to miejsce dobrze znane maluszkowi, a ponadto w każdej chwili może się on zdrzemnąć albo odpocząć w swoim pokoju.

Dekoracje

Pięknie ozdobiony stół i kolorowe balony oraz girlandy to idealne podkreślenie charakteru całej imprezy. Być może dziecko ma już swoje ulubione postaci z bajek – warto uwzględnić to podczas wybierania dekoracji; obecnie można nawet kupić specjalny zestaw ozdób na tę okazję, jak np. tutaj. Nie zapominajmy też o czapeczkach dla gości. Elementy dekoracyjne utrzymane w spójnej kolorystyce będą wyglądały najlepiej. Co prawda imprezy dla dzieci kojarzą się z barwnymi ozdobami, ale ich nadmiar może sprawiać wrażenie chaosu.

Menu urodzinowe

Z całą pewnością najważniejszym punktem urodzinowego menu jest tort. Idealnym rozwiązaniem będzie upieczenie go w domu – wtedy możemy mieć pewność, że został przygotowany z wysokiej jakości składników, a jubilat może zjeść go bez obaw. Jeśli brakuje nam zdolności, tort zamówmy w sprawdzonej cukierni. Oprócz tego warto podać przekąski, ciasto, a także kawę i herbatę oraz coś zimnego do picia.

Ile powinna trwać impreza?

Roczne dziecko z całą pewnością nie jest gotowe na imprezę trwającą cały dzień. Aby mieć pewność, że maluch nie będzie marudny, najbezpieczniej zaprosić gości na popołudnie, już po drzemce dziecka. W ten sposób zyskamy pewność, że wszyscy zgromadzeni spędzą miło czas. 2-3 godziny w zupełności wystarczą, aby wręczyć prezenty, skosztować tortu i pobawić się z małym jubilatem bez obaw, że w wyniku zmęczenia straci on dobry humor.

[Głosów:1    Średnia:5/5]