Pierwsze buty dla malucha

Kiedy nasza pociecha zaczyna już pomału brać się za chodzenie i stawianie pierwszych kroków, stajemy przed zadaniem jakim jest zakup pierwszych bucików. Stajemy przed dylematem – jak je wybrać i na co zwracać uwagę przy ich zakupie.

Jakie buty dla malucha?

W tej kwestii teorii jest wiele. Wiele też krąży sprzecznych odpowiedzi, nawet tych uzyskanych od lekarzy. Najpopularniejsza teza mówi o tym, że powinny być one lekkie, zapinane na gumki i koniecznie z podeszwą antypoślizgową. Do tego należy unikać niebezpiecznych metalowych zapięć, powodujących ucisk i ból. Inna teoria mówi, żeby przedłużać moment zakupu obuwia jak najdłużej się da, aby buciki kupić odpowiednio dopasowane do ukształtowanej już stopy, a do tego czasu zaopatrzyć berbecia w skarpety antypoślizgowe. Cóż, jak zwykle odpowiedź leży pewnie gdzieś pośrodku i tylko od nas, jako rodziców, zależy ocena czy nadeszła już pora zakupów.

Rozmiar buta

Żeby dobrać odpowiedni rozmiar, musimy się nauczyć poprawnego mierzenia stopy dziecka. Robimy to w najprostszy sposób – przykładamy do stopy linijkę lub patyk, który później mierzymy. Są też w niektórych sklepach obuwniczych specjalne urządzenia do pomiaru stopy i można także z nich skorzystać.

Parametry obuwia dziecięcego

Wybór bucików dziecięcych na rynku jest obecnie niesamowity. Różne materiały, dodatki i kolory. Które wybrać? Trzeba najpierw zwrócić uwagę na parę szczegółów, które ułatwią nam ten trudny wybór. Przede wszystkim buty muszą mieć miękką podeszwę z powłoką antypoślizgową. Bucik musi mieć wzmocniony przód, by zabezpieczyć palce malucha, natomiast tył powinien być elastyczny, żeby nie usztywniał niepotrzebnie stopki. Ważny jest także ich ciężar, im lżejsze, tym większy komfort dla naszej pociechy – nie męczy się ona przy pokonywaniu tych niewielkich na razie odległości. Podeszwa powinna być na tyle gruba, by chronić przed zimnem. Nie powinna też pozwalać na powstawanie otarć, jeśli dziecko będzie zakładało buciki na bose stopy. Dodatkowo można zakupić atestowane wkładki do butów, które gwarantują ochronę przed poceniem i różnymi niechcianymi drobnoustrojami.

[Głosów:1    Średnia:5/5]