Jak wybrać dobre klocki?

Klocki są jedną z popularnych zabawek i wciąż cieszących się zainteresowaniem, czasem nie tylko ze strony dzieci. Warto w nie inwestować od najmłodszych lat dziecka, oczywiście pamiętając o odpowiednich modelach i kształtach dostosowanych do wieku malucha.

Po pierwsze: rozwijają sprawność manualną, dziecko uczy się najpierw chwytania, następnie obracania przedmiotu w dłoni. Zaraz potem przychodzi kolej na naukę rzucania oraz oczywiście destrukcję tego, co pieczołowicie zbudowaliśmy. Najtrudniejszy etap, czyli umiejętność budowania i łączenia ze sobą klocków przyjdzie znacznie później, ale kiedy już nastąpi pozwoli kreatywnie wyrazić się małemu człowiekowi. Nieraz będziemy świadkami manifestacji złości i burzenia budowli, ale wbrew pozorom wszystko to będzie miało wymiar pedagogiczny, gdyż docelowo malec tworząc swoje konstrukcje ćwiczy koncentrację, wytrwałość, umiejętność obserwacji oraz logicznego myślenia. Dlatego też klockom przypisuje się właściwości terapeutyczne oraz antystresowe. Oprócz tego rozwijają dziecko społeczni, bo uczą współpracy zespołowej, zestawy tematyczne klocków, pozwalają dziecku lepiej poznać otaczający go świat.

Co oferuje rynek?

Tak naprawdę wybór jest ogromny i każdy znajdzie coś dla siebie. Najpopularniejsze są klocki wciskane, czyli łączymy je wkładając jeden klocek w drugi, tworząc w ten sposób całkiem spore i niebanalne konstrukcje. Znajdziemy tu klocki różniące się wielkością oraz skomplikowaniem elementów, z podziałem na zainteresowania zgodne z płcią oraz wybranymi tematami.

Inny rodzaj stanowią klocki drewniane, szczególni polecane przez psychologów, gdyż dzięki nim można tworzyć w pełni autorskie budowle. Pozwalają też zgłębić świat figur geometrycznych, wyglądają pięknie, a drewno daje im swój urok.

Z kolei klocki magnetyczne wykorzystują magnez do łączenia poszczególnych elementów, które dzięki temu mogą nabrać niesamowitych kształtów i pozwalają na skonstruowanie dużo bardziej skomplikowanych rzeczy.

Wybierając zatem klocki zwróćmy uwagę na to, by były bezpieczne, wyprodukowane z atestowanych surowców, trwałe i dobre jakościowo, tylko wtedy posłużą dziecku naprawdę długo.

[Głosów:1    Średnia:5/5]