Pampersy czy pieluchy wielorazowe?

Coraz częściej młodzi rodzice, chcąc odpowiednio pielęgnować swoją pociechę, decydują się na zakup pieluszek wielorazowych, które do tej pory nie cieszyły się dobrą sławą. W związku z tym, że rynek pieluch dla dzieci bardzo ewoluował, a producenci wciąż udoskonalają swoje produkty, młoda matka często staje przed trudnym wyborem. Dlaczego?

Z jednej strony kusi nas szybkość i wygoda pieluch jednorazowego użytku, z drugiej strony jesteśmy coraz bardziej świadomi, proekologiczni i chcemy swoją postawę manifestować na różny sposób.
Za pieluszkami jednorazowymi przemawia komfort użytkowania, ich zaletą jest łatwy i stosunkowo bezawaryjny sposób używania ich w różnych warunkach, zwłaszcza w podróży. Materiały, z których są wykonane są coraz milsze i dzieci czują się w nich swobodnie. Przemawiają też za ich zakupem względy ekonomiczne, bowiem nie musimy na ich zakup wydać sporej gotówki, tylko kupujemy je w miarę potrzeb. Co zatem decyduje o tym, że coraz częściej wybieramy te wielokrotnego użytku?

Przede wszystkim należy przestać kojarzyć je jednoznacznie z pieluszką tetrową, gdyż na rynku jest wiele firm produkujących te produkty i dzięki temu oferują je z przeróżnych materiałów. Tworzy się je z weluru bambusowego, polaru, bawełny organicznej, mikrofibry. Oczywiście wykorzystane materiały są odpowiednio certyfikowane.
By móc stosować tego typu produkty, należy poznać ich specyfikę, żeby użytkować je w sposób bezpieczny i z korzyścią dla dziecka. Z pewnością decydując się na wybór tych pieluch, należy się liczyć z kosztami, które są dość znaczne (choć ponosimy je jednorazowo).

Możemy wybrać spośród kilku rodzajów pieluch wielorazowych. Pierwszy, to wkład chłonny pomiędzy dwiema warstwami, czyli tzw. pieluszka z kieszenią. Drugi, to pielucha z wszytą na stałe wkładką wchłaniającą. Trzeci rodzaj stanowi pieluszka formowana, którą możemy zapiąć za pomocą różnych nap, rzepów, czy wiązań, ale należy ją dodatkowo otulić materiałem, który ochroni ubranie przed zamoczeniem. Czwarty rodzaj to pielucha składana, którą należy odpowiednio złożyć oraz zapiąć specjalną klamrą i zabezpieczyć otulaczem.

Jak widać decyzja, co do kupna odpowiednich pieluch niekoniecznie może okazać się łatwa i jest nad czym myśleć. Ważne by dokonać trafnego wyboru dla komfortu naszego maleństwa.

[Głosów:1    Średnia:5/5]