Oświetlenie pokoju dziecka

Oświetlenie w pokoju dziecka to niezwykle wymagająca kwestia. Musi być ono dobrane odpowiednio zarówno do nauki, jak i zabawy. Ponadto, powinno ono wpasowywać się w gusta dziecka. Szczególnie już nieco starszego. Zazwyczaj u bardzo małych dzieci dobieramy oświetlenie tak, aby było jak najbardziej przydatne dla nas rodziców. Starsze pociechy natomiast będą miały frajdę z wyboru własnej lampy. Warto jednak pamiętać czym kierować się podczas wyboru lampy wiszącej dziecięcej.

Intensywność światła

W pokoju dziecięcym światło odgrywa kluczową rolę. Jeśli chodzi o naprawdę małe, kilkumiesięczne dzieci, to intensywność światła powinna być tak dobrana, aby w żaden sposób nie raziło dziecka. Dobrym wyborem w takim wypadku będą osłonięte plafony. Musimy przy tym pamiętać, że w wieku niemowlęcym, równie ważną rolę odgrywa oświetlenie w pokoju dziecka dla samych rodziców.

Dziecko w wieku niemowlęcym jeszcze nie wykonuje samo żadnych czynności, które wymagałyby dobrego widzenia. To rodzic przewija malucha, sprawdza czy wszystko u niego w porządku i usypia go. Dlatego warto zadbać o to, aby lampa wisząca dziecięca posiadała jasną żarówkę i aby abażur nie ograniczał znacząco emitowanego światła.

Jeśli natomiast będziemy chcieli włączyć delikatne światło do snu, to w zupełności wystarczy mała lampka nocna. Pamiętajmy przy tym, aby decydować się na ciepłą barwę światła. W o wiele większym stopniu będzie ona sprzyjała wypoczynkowi malucha.

Wymagający przedszkolak

Gdy dziecko osiągnie wiek około 5 lat zacznie zwracać uwagę na wszystko, co je otacza i określać swoje gusta. Warto wtedy pozostawić wolny wybór dziecku co do kolorystyki i wzorów znajdujących się na lampach. Szczególnie że w tym wieku lampka nocna odgrywać będzie nieco inną rolę. Nie chodzi już tylko o wygodę rodzica. Kilkuletnie dziecko zasypiając, będzie chciało się czuć bezpiecznie. Najpewniej wybrana przez nie lampka stołowa pomoże mu w spokoju usnąć.

Nie powinniśmy więc jako rodzice narzucać stylu pokoju dziecka. Wybór lampki nocnej lub wiszącej lampy będzie dla niego na pewno czymś ekscytującym. Nawet jeśli uważamy, że design wiszącej lampy dziecięcej wybranej przez malucha odbiega od przyjętych przez nas standardów, to powinniśmy na to pozwolić. Pamiętajmy, że to lampka do pokoju dziecka, a nie naszej sypialni.

Miejmy na uwadze również fakt, że 5-latki to już nie te same maluszki, które nie potrafią chodzić i nie odczuwają nieustannej potrzeby poznawania wszystkiego wokół. Z tego względu powinniśmy zainwestować w takie oświetlenie, które umożliwi dziecku bezproblemowe bawienie się oraz uczenie. W zbyt ciemnym pomieszczeniu poznawanie nowych rzeczy takich jak literki, czy liczby może być w znacznym stopniu utrudnione.

Dziecko w wieku szkolnym

Wraz z upływem lat dziecko skupia swój wzrok podczas różnych czynności coraz częściej. Uczy się ono w domu, odrabia lekcje oraz czyta książki. W tym wieku możemy pozwolić sobie na nieco jaśniejsze i odsłonięte lampy wiszące dziecięce. Mogą to być, chociażby żyrandole sufitowe. W dużym stopniu rozświetlają one pomieszczenie.

Jeśli natomiast chodzi o naukę, to tej w wieku szkolnym zacznie jedynie przybywać. Dlatego warto jest zainwestować w dobrą lampkę biurkową. Ta z kolei, w przeciwieństwie do lampki nocnej, czy kinkietów, powinna mieć nieco zimniejszą barwę światła. Wpłynie to pozytywnie na skupienie się dziecka przy nauce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]