Czy zdarzyło ci się kiedyś, że podczas jazdy samochodem, niespodziewanie, tuż przed Twoją maską, wyrosła ciemna postać na rowerze? Nieoświetlony rowerzysta w zasięgu naszego wzroku pojawia się dosłownie kilka metrów od samochodu – w takiej sytuacji bez gwałtownego manewru często może dojść do wypadku. Choć z każdym rokiem takich sytuacji jest coraz mniej, to nadal jest to często spotykany widok, szczególnie na terenie niezabudowanym. O ile łatwiej i bezpieczniej byłoby na drogach, gdyby wszyscy rowerzyści posiadali lampki lub odblaski rowerowe?.

Czy odblaski na rowerze są obowiązkowe?

Do obowiązkowych elementów wyposażenia roweru zaliczamy między innymi hamulce, dzwonek oraz oświetlenie rowerowe z tyłu czerwone, a z przodu białe – informuje specjalista odblaski24.com.pl. Wymagane jest ono wyłącznie w warunkach słabej widoczności, w tunelach oraz kiedy jeździmy po zmroku. W czasie sprzyjających warunków pogodowych oświetlenie nie jest wymagane, ale lepiej dla pewności mieć je zamontowane na stałe. – dodaje.

Odblaski na rower również należą do obowiązkowego wyposażenia. Podobnie jak z oświetleniem, powinniśmy posiadać biały kolor z przodu oraz czerwony z tyłu – ponadto tylni odblask nie może być w kształcie trójkąta. Poza przednim i tylnym, zaleca się także odblaski na pedałach i szprychach. Na nasze szczęście rowery w sklepach są zazwyczaj wyposażone we wszystkie wymagane elementy.

Jak założyć odblaski na szprychy?

Aby jeszcze bardziej poprawić swoją widoczność na drodze, po kamizelce, lampkach i obowiązkowych odblaskach możemy zainteresować się odblaskami na szprychy. Znajdziemy je przykładowo w sklepach internetowych lub stacjonarnych sklepach dla rowerzystów. Istnieje wiele różnych kształtów i modeli takich odblasków – dostępne są w kształcie pałeczek, koralików i okrągłych tabliczek. Wszystkie odblaski na szprychy poza odblaskową taśmą zakładane są w sposób wciskowy i intuicyjny.

Bezpieczna jazda rowerem – 10 punktów, o których musisz pamiętać!

Aby zachować bezpieczeństwo na drogach, zarówno rowerzyści, jak i kierowcy muszą pamiętać o podstawowych zasadach. Z doświadczenia wiemy jednak, że kierowcy nie zawsze zwracają należytą uwagę na pojazdy jednośladowe, sami musimy więc zabezpieczyć się odpowiednio, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji. Oto 10 punktów, o których każdy rowerzysta musi pamiętać:

  1. Profilaktyka jest najważniejsza – zakładajmy więc kask, nawet jeśli wybieramy się na krótką miejską przejażdżkę a nie na całodniową wyprawę – pomoże nam w sytuacjach, które nie sposób przewidzieć.
  2. Odblaski do roweru i oświetlenie – są to elementy wymagane prawnie, niezbędne podczas złych warunków pogodowych i poruszania się po drogach po zmroku.
  3. Odzież odblaskowa – znacznie poprawia naszą widoczność, a poruszające się elementy jeszcze bardziej zwracają na siebie uwagę. Dodatkowo będziemy widoczni nawet poza rowerem. Pamiętajmy, że od tego może zależeć nasze życie.
  4. Sprawny rower – pamiętajmy o tym, szczególnie wybierając się na długą wycieczkę. Zadbajmy o przegląd, smarowanie, silne hamulce, napompowane opony i dokręćmy wszystkie śrubki, które lubią luzować się od cyklicznych wstrząsów występujących podczas jazdy.
  5. Jazda krawędzią jezdni – jadąc ruchliwą trasą starajmy się zachować bezpieczną odległość od pobocza, szczególnie jeśli znajduje się na nim wysoki krawężnik. Nie da się wszystkiego przewidzieć – czasem na naszej drodze pojawi się duża dziura, kałuża albo studzienka. W takich przypadkach jesteśmy zmuszeni gwałtownie skręcać, a jeśli wymijające nas samochody będą przejeżdżały zbyt blisko, od tragedii dzieli nas już tylko krok.
  6. Skręcanie – sygnalizujmy zamiar skrętu ręką z dużym wyprzedzeniem – kierowcy zyskają czas na działanie bez gwałtownych manewrów. Zanim zmienimy pas – upewnijmy się kilka razy, czy jest wolny.
  7. Jazda ścieżką rowerową – podczas tej czynności również zachowajmy czujność – piesi traktują ją często jak chodnik lub trasę dla wózków z dziećmi.
  8. Dostosowanie prędkości do warunków – zaleca się jazdę z taką prędkością, aby w każdej chwili można było bezpiecznie się zatrzymać. Jeśli jedziemy po ruchliwej drodze z dziurami co kilka metrów, to lepiej zwolnijmy – kilka minut straty może okazać się zbawienne dla naszego życia. Siły na szybką jazdę pozostawmy na mniej uczęszczane drogi.
  9. Unikajmy wyprzedzania pojazdów z lewej strony, na zakrętach i skrzyżowaniach, nie podjeżdżajmy zbyt blisko ciężarówek i dużych pojazdów roboczych – kierowcy siedzą w nich na tyle wysoko, że mogę nie widzieć rowerzysty. Dodatkowo pęd powietrza może wciągnąć rower pod koła rozpędzonego pojazdu. Unikajmy też szybkiej jazdy tuż za pojazdem – może on gwałtownie zahamować.
  10. Zachowanie ostrożności – bądźmy skoncentrowani na drodze – nie da się przewidzieć zachowania pieszych i kierowców. Może zdarzyć się, że nagle z parku wybiegnie dziecko lub na drogę wyskoczy leśne zwierzę, kierowca może nas nie zauważyć lub po prostu się zagapić. Miejmy cały czas z tyłu głowy wszystkie możliwe scenariusze i bezpieczne wyjścia.

Jazda rowerem to przyjemność, rozrywka, forma spędzania wolnego czasu, ale też sposób na dotarcie do szkoły czy pracy w bardziej pogodne dni. Postarajmy się o to, aby każdy wyjazd zakończył się dla nas pomyślnie. Stosując powyższe rady, będziemy o dwa kroki bliżej tego celu.

[Głosów:2    Średnia:4/5]