Kompletując wyprawkę dla niemowlaka, wiele mam uwzględnia w niej kosmetyki do pielęgnacji. Jednak preparaty, które mają pomóc w utrzymaniu w higieny niemowlaka, wcale nie jest tak łatwo kupić. Na sklepowych półkach bardzo trudno jest odnaleźć kosmetyki dla noworodków. Chociaż wybór jest szeroki młode mamy nie wiedza często czym się kierować i jakie kosmetyki sprawdza się najlepiej w pierwszych dniach życia dziecka. Zobacz, jak kupować kosmetyki dla niemowlaka?

Kosmetyki dla niemowlaka – na co zwracać uwagę?

Aby podjąć właściwą decyzję i kupić odpowiednie kosmetyki dla niemowlaka przede wszystkim należy kierować się składem preparatu. Nawet najlepiej wyglądające i opisane pudełeczka nie muszą być tymi najlepszymi. Warto również pamiętać, że w pierwszych dniach życia maluch nie będzie potrzebowała wielu kosmetyków. Dlatego też wyprawka dla noworodka powinna zawierać niezbędne minimum.

Jakie kosmetyki dla noworodka?

Przede wszystkim kosmetyki znajdujące się w wyprawce dla noworodka, powinny skupiać się na zapewnieniu odpowiedniej higieny. Lista takich jest dość krótka. Można na niej wymienić: chusteczki nawilżające, hipoalergiczne mydło dla dzieci, krem nawilżający oraz krem przeciw odparzeniom, który zawiera lanolinę, wazelinę, tlenek cynku lub d-pantenl, oliwkę dla dzieci, puder, krem ochronny dla noworodków i ewentualnie szampon. Wiele mam kompletując wyprawkę, zawiera w niej również octenisept do pępka.

Oprócz tego można pokusić się o zakup płynu myjącego, balsamu nawilżającego oraz soli fizjologicznej. Kosmetyczkę noworodka uzupełnia się też jałowymi gazikami, patyczkami i płatkami kosmetycznymi.

Jak kupować kosmetyki dla noworodka?

Podstawową rzeczą przy zakupie kosmetyków dla noworodka jest skład. Z reguły im on jest krótszy, tym kosmetyk jest lepszy i bardziej naturalny. Kosmetyki z długą listą składników mogą podrażniać delikatną skórę, wywoływać reakcje uczulające lub wsypkę. Kosmetyki dla niemowląt nie powinny też zawierać substancji zapachowych i koloryzujących, olejów mineralnych, detergentów i konserwantów – jeśli je zawierają, lepiej takie preparaty od razu odstawić na półkę. Kupując je, należy zwrócić także uwagę, od jakiego wieku można stosować dany kosmetyk. Te dla niemowląt powinny zostać jasno oznaczone znakiem, że są bezpieczne od 1 dnia życia. Dobrze, jeśli kosmetyki dla niemowląt są z atestem np. Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Zdrowia Dziecka czy Państwowego zakładu Higieny. Pożądaną cechą jest też hipoalergiczność oraz zawartość ciekłej parafiny, która natłuszcza skórę i tworzy na niej warstwę ochronną.

Dlaczego należy stosować odpowiednie kosmetyki dla niemowląt?

Skóra noworodka jest o wiele cieńsza od skóry dojrzałej. W efekcie jest mniej odporna na działanie czynników zewnętrznych i bardziej skłonna do podrażnień oraz uszkodzeń. Stosowanie kosmetyków dla dorosłych czy przeznaczonych dla wyższej grupy wiekowej dzieci może wywołać u noworodka porażenia oraz uczulenia.

Czasami zdarza się, że małe dziecko źle reaguje nawet na kosmetyki dla niemowlaka. Wynika to z tego, że bardzo często zawierają one oleje mineralne. Jeśli tak jest i po zastosowaniu oliwek czy kremów z tym składnikiem u noworodka występują podrażnienia, czy wypryski skórne, trzeba przejść na naturalne kosmetyki dla niemowląt np. oliwę z oliwek.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]