Nie usuwaj płytek w kuchni lub w łazience. Pomaluj je.

Jeszcze kilka lat temu, gdy znudziły nam się płytki w kuchni lub w łazience nie mieliśmy żadnej alternatywy: mogliśmy tylko skuć stare kafelki i ułożyć nowe. Dzisiaj nie musimy ich usuwać ze ścian.

W sklepach pojawiły się specjalne farby do malowania płytek. Są to farby, których składniki zostały dobrane w taki sposób, aby po pomalowaniu powstała powłoka, która będzie odporna na szorowanie i mycie przy pomocy detergentów, ale też odporna na działanie wilgoci. Należy jednak pamiętać, że zanim nałożymy na kafelki farbę nawierzchniową, należy powierzchnię z płytek pomalować specjalną farbą gruntującą, która zapewni odpowiednią przyczepność warstwy nawierzchniowej.

Jak przygotować płytki do malowania?

Farby do malowania płytek można stosować tylko na płytki, które nie są uszkodzone. W przypadku malowania płytek nad wanną czy umywalką trzeba usunąć z dylatacji silikon. Glazurę przed malowaniem należy   umyć ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Po umyciu płytki bardzo dokładnie spłukujemy czystą wodą.  Następnie sprawdzamy stan fug pomiędzy kafelkami i gdy jest taka konieczność, uzupełniamy ubytki.  W przypadku powierzchni, które podlegać będą częstemu zmywaniu, płytki należy przetrzeć  drobnoziarnistym papierem i odpylić. Na czyste, suche płytki należy nanieść, najlepiej przy pomocy wałka z krótkim włosiem,  warstwę preparatu gruntującego.  Farbę należy dokładnie wymieszać i przelać do kuwety malarskiej.   Zagruntowana powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia na minimum 24 godziny. Tyle więc należy odczekać, aby móc malować właściwą farbą nawierzchniową przeznaczoną do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.  Farbę nakładamy wałkiem, dbając o jej równomierne rozprowadzenie, szczególnie zawracając uwagę na fugi.  Pozostawiamy do wyschnięcia na czas określony przez producenta.  Następnie nakładamy kolejną warstwę farby.   Zwykle pełne właściwości użytkowe, w tym odporność na zmywanie, powłoka osiąga po około miesiącu.  Do tego czasu należy unikać nadmiernej eksploatacji.  Dopuszczalne jest delikatne przemywanie, ale nie wcześniej niż po 7 dniach.

Malowanie płytek ceramicznych to szybki i tani sposób, aby zmienić wygląd kuchni albo łazienki bez konieczności przeprowadzania uciążliwego remontu. Więcej porad dotyczących malowania płytek znajdziemy na Tikkurila.pl.

[Głosów:0    Średnia:0/5]