Nauka matematyki poprzez zabawę

0
4871

Matematyka, zwana powszechnie królową nauk, przydaje się nam każdego dnia. Wiemy to doskonale my – dorośli – wszak korzystamy z jej zasad podczas codziennych czynności – na zakupach, podczas gotowania czy w podróży. Jest to jednak dziedzina, z którą sporo maluchów ma problemy już od samego początku. A wcale tak być nie musi! Dlatego też gorąco zachęcamy rodziców, by zaznajamiali z matematyką swoje pociechy od najmłodszych lat.

Tak naprawdę nie potrzeba zbyt wiele, by dzieci wcześnie opanowały cyfry oraz podstawy dodawania, odejmowania, mnożenia czy ułamków. Nierzadko to my, rodzice, straszymy nasze pociechy matematyką, wmawiając im, że jej nauka przysparza wiele trudności. Pamiętajcie, że bardzo skuteczne efekty przynosi nauka przez zabawę. A jeśli nie macie pojęcia, jak połączyć jedno z drugim, to zapraszamy do naszego artykułu.

Codzienne czynności są świetną okazją, by zaznajomić dzieci z podstawami matematyki. Wspólne odważanie składników do ciasta, zakupy w sklepie czy segregowanie przedmiotów podczas sprzątania – to wszystko sprawia, że dzieci już od najmłodszych lat rozwijają zdolność logicznego myślenia, porównywania, a także uczą się podstaw takich działań jak: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie.

W trakcie nauki przez zabawę warto sięgnąć także po różnego rodzaju aplikacje na telefon. To dobry sposób, by przemycić najmłodszym odrobinę podstaw matematyki w dzisiejszym mocno skomputeryzowanym świecie. W sieci dostępnych jest wiele darmowych aplikacji dla dzieci, niestety nie wszystkie one są godne polecenia.

MatematykaTymczasem na stronie: 123kidsfun.com znajduje się w pełni darmowa i genialna w swojej prostocie aplikacja: Matematyka dla Dzieci – Cyfry” Składa się na nią kilka gier, które skutecznie oswoją maluchy ze światem cyfr i matematycznych działań. Dzięki niej dzieci nie tylko nauczą się rozróżniać i zapisywać cyfry od 1 do 10, ale także pojmą proste działania w zakresie do 10. Na tym jednak nie koniec, bo aplikacja stwarza więcej możliwości – dzieci mogą chociażby porządkować cyfry od najmniejszej do największej (lub odwrotnie) czy klasyfikować poszczególne elementy. Co więcej, aplikacja ta jest niezwykle przyjazna dla naszych pociech – jej radosne kolory, proste menu, wskazówki udzielane przez lektora, a także system wynagradzania sprawiają, że dzieci z chęcią oddadzą się zabawie i przekonają się, że zastosowanie matematyki w praktyce może sprawić naprawdę dużo frajdy.

[Głosów:2    Średnia:5/5]