Naturalne kosmetyki to w ostatnich latach prawdziwy hit. Nic dziwnego – coraz więcej osób zwraca uwagę na skład kupowanych produktów. W przypadku naturalnych kosmetyków można mieć pewność, że nie ma w nich szkodliwych detergentów i chemii, która często może mieć negatywny wpływ na organizm. Jednym z tego typu produktów może być pasta do zębów. Co można w niej znaleźć?
Ekstrakty roślinne mogą być stosowane w leczeniu chorób przyzębia. Najpopularniejszym ziołem mającym pozytywny wpływ na zęby i dziąsła jest rumianek Chamomilla. Ma on działanie przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne i przeciwbakteryjne. Dlatego też świetnie łagodzi stany zapalne dziąseł. Wówczas często pije się go w postaci naparu. Jednak jest również składnikiem past do zębów, który pomaga w zapobieganiu zapaleniom.
Inna roślina stosowana w pastach do zębów to Echinacea purpurea, czyli popularna jeżówka. Ma ona właściwości przeciwzapalne. Działa na przyzębie na kilka sposobów. Jednym z działań jeżówki jest nasilanie replikacji limfocytów T oraz podnoszenie poziomu odpowiedzialnych za niszczenie bakterii neutrofilii. Jeżówka również wzmaga aktywność makrofagów, które tak jak neutrofile działają bakteriobójczo. Inną właściwością jeżówki jest hamowanie hialuronidazy – enzymu wytwarzanego przez niektóre szczepy bakterii zawarte w ślinie. Enzym ten jest winowajcą w powstawaniu stanów zapalnych przyzębia, ponieważ wykorzystuje kwas hialuronowy do budowy agregatów bakteryjnych na linii szyjki zęba. W jeżówce zawarte są także polisacharydy, dzięki którym roślina ta wykazuje działanie przeciwzapalne. Tak bogate właściwości jeżówki sprawiają, że jest ona bardzo często wykorzystywana w preparatach do leczenia przyzębia, szczególnie w pastach do zębów. Inne odmiany, które możemy znaleźć w tych środkach to Echinacea angustifolia i Echinacea pallida.
Inne zioło znane z pozytywnego wpływu na stan jamy ustnej to szałwia. Również można znaleźć ją w pastach do zębów. Zmniejsza stany zapalne, ma właściwości bakteriobójcze, a także pomaga w łagodzeniu bólu dziąseł. Wykorzystuje się ją również w tamowaniu krwawienia z dziąseł, hamuje ona bowiem krwawienie z drobnych naczyń krwionośnych. Szałwia nie tylko jest składnikiem past do zębów, ale także przyjmuje się ją w formie naparów czy cukierków. Działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne i przeciwbólowe sprawia, że wykorzystuje się ją również np. podczas bólu gardła.
Rumianek, jeżówka i szałwia nie są jedynymi roślinami, których ekstrakty wykorzystywane są jako składniki past do zębów. Oprócz nich w składzie środków do pielęgnacji jamy ustnej możemy znaleźć również jałowiec, mirrę czy rozmaryn. Jałowiec posiada właściwości przeciwzapalne oraz łagodzi dolegliwości bólowe w jamie ustnej. Rozmaryn natomiast działa antyseptycznie i oczyszczająco.
Na rynku dostępnych jest wiele past do zębów. Często mamy problem z decyzją i wybieramy pierwszą z brzegu. Tymczasem to czym czyścimy jamę ustną jest naprawdę istotne dla naszego zdrowia. Jeśli chcemy być pewni, że podczas zakupów nie popełniliśmy błędów warto postawić na sprawdzone rozwiązania, np. pastę ROCS Bionica. Posiada ona aż 94,2% naturalnych składników. Ma w sobie tymianek, listownicę i lukrecję. Takie zestawienie gwarantuje skuteczne działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Tymianek oprócz wymienionych wyżej właściwości leczniczych posiada również inne zalety istotne w przypadku past do zębów – zwalcza nieświeży oddech i oczyszcza. Warto zwracać uwagę na to czym myjemy zęby. Naturalne składniki mogą bowiem zagwarantować ochronę i oczyszczenie. Więcej produktów do higieny jamy ustnej znajdziesz na http://internetowystomatolog.pl/