Ogromna różnorodność dostępnych na rynku form do pieczenia jest jak kij, który ma dwa końce. Dla jednych to dogodność, która w kuchni przekłada się na nieograniczone możliwości wypiekania rozmaitych kulinarnych wspaniałości, dla innych utrudnienie w doborze formy do konkretnego wypieku.
Jeszcze nie tak dawno wybór formy do pieczenia był sprawą bardzo prostą, bo oczywistą. Na półkach sklepowych trudno było bowiem znaleźć inne niż te wykonane z blachy. Kucharzowi pozostawała wtedy jedynie możliwość wyboru pomiędzy blachami o rozmaitych kształtach i rozmiarach. Dziś sytuacja zmieniła się diametralnie. Sklepy z akcesoriami kuchennymi pełne są rozmaitych form do pieczenia różniących się materiałem, z jakiego je wykonano, wielkością, kształtem, a niekiedy także przeznaczeniem. Produktów jest tak wiele, że niewprawny kucharz może mieć wątpliwości, który z nich powinien nabyć. Spieszymy z pomocą i przybliżamy te produkty poprzez ich krótką charakterystykę. Jeśli macie wątpliwości, o jakich konkretnie formach piszemy, zerknijcie na stronę akcesoria do kuchni DoGotowania.pl.
Formy wykonane z blachy
Dziś, choć asortyment sklepów jest znacznie bardziej zróżnicowany niż dawniej, nadal najliczniej znajdujemy w nich formy wykonane z blachy. Najczęściej jest to blacha ocynkowana, która świetnie sprawdzi się do słodkich wypieków, takich jak babki, serniki czy inne ciasta. Dostępne są także blachy powlekane warstwą, która sprawia, że wypieki do nich nie przywierają. Przykładem jest choćby forma wykonana ze stali węglowej, która zapewnia jej równomierne nagrzewanie się, dzięki czemu łatwiej o udany wypiek. Formy ze stali węglowej pokryte są zwykle specjalistyczną powłoką non-stick, która zapobiega przywieraniu ciasta.
Najtańsze na rynku są blachy aluminiowe. Ich wady sprawiają jednak, że konsumenci znacznie chętniej sięgają po nieco droższe formy z wyższej półki. Blachy aluminiowe mają to do siebie, że ciasto lubi do nich przywierać, a one same rdzewieć. Z pierwszą wadą można poradzić sobie natłuszczając ich powierzchnię lub wykładając papierem do pieczenia, z drugą dbając o formy poprzez ich dokładne mycie i osuszanie. Niekiedy można też spotkać blachy aluminiowe pokryte warstwą teflonu lub nieprzywierającego Xylanu, co znacznie poprawia ich właściwości.
Formy ceramiczne
Formy ceramiczne powszechnie stosowane są w kuchni francuskiej. Służą do zapiekania i serwowania posiłków. Wyróżniają się niezwykłą trwałością. Nie odkształcają się, nie rdzewieją, a do tego wyglądają niezwykle efektownie. Ich ogromną zaletą jest też to, że nie przywiera do nich ciasto, zatem forma nie musi być przed pieczeniem natłuszczana, ani wykładana papierem do pieczenia. Nie będzie nietaktem, jeśli w takiej formie podasz wypiek prosto na stół. Formy ceramiczne dostępne są w różnych rozmiarach i kształtach. Doskonale sprawdzają się do przyrządzania i serwowania zapiekanek, creme brulee, puddingów, deserów i sufletów. Można używać ich w piekarniku, mikrofalówce, a także przechowywać przyrządzone wcześniej posiłki w lodówce, czy zamrażalce.
Formy z silikonu
Stosunkowo nowym rozwiązaniem na rynku są formy wykonane z silikonu. Pomimo tego, że to najmłodszy z opisanych tutaj produktów, dość szybko zyskuje sobie wierną rzeszę zwolenników. Formy silikonowe, podobnie jak ceramiczne, odznaczają się wysoką trwałością. Nie ulegają odkształceniom, a dzięki swej elastyczności są łatwe w przechowywaniu. Pieczone w nich ciasto nie przywiera, zatem nie wymagają wcześniejszego smarowania tłuszczem, posypywania ani wykładania papierem do pieczenia. Forma jest niezwykle elastyczna, dzięki czemu z łatwością wyciągniemy z niej wypiek.
Formy silikonowe nadają się tak do pieczenia, jak i mrożenia. Wytrzymują szeroki zakres temperatury, bo od ok. – 40 do ok. + 250 stopni Celsjusza. Po użyciu nie wymagają szorowania, z łatwością natomiast wymyjesz je przy pomocy zmywarki lub ciepłej wody z płynem. Niestety formy silikonowe mają też swoją wadę – cenę. Są znacznie droższe od klasycznych blach, choć nie ulega wątpliwości, że także znacznie od nich praktyczniejsze.