Zbliżająca się zima sprawia, że wielu rodziców zastanawia się nad zapisem dziecka do szkółki narciarskiej. Jednak zanim zdecyduje się na ten krok, warto dowiedzieć się kilku rzeczy o jeździe na nartach przez najmłodszych. Przede wszystkim ważny jest wiek, nastawienie oraz sprawność fizyczna malucha. Jakie jeszcze czynniki warto uwzględnić, chcąc nauczyć dziecko jeździć na nartach. Zobaczcie sami.

Kiedy dziecko może zacząć jeździć na nartach?

Pierwsze kroki  w nauce jazdy na nartach dziecko może zacząć stawiać w wieku ok. 3 lat. Aby rozpocząć naukę jazdy, musi ono umieć sprawnie chodzić i biegać oraz posiadać dobrą koordynację ruchową. Co więcej, maluch powinien umieć skupić się na wykonywaniu przez dłuższą chwilę danej czynności oraz rozumieć polecenia instruktora. Nie mniej jednak wiele osób uważa, że zanim włoży się dziecku narty na nogi, dobrze jest przyzwyczajać go do atmosfery stoku. Do śnieżnych przedszkoli można zabierać już dwulatki, które głównie bawią się na śniegu i przyzwyczajają do widoku narciarzy. Specjaliści podpowiadają też, że z nauką jazdy na nartach nie ma co czekać za długo. Im szybciej się zacznie, tym łatwiej będzie dziecku się nauczyć jeździć i w dorosłym życiu będzie czerpało z tego sportu większą frajdę.

Szkółka narciarska czy samodzielna nauka?

Kolejną kwestię jest ustalenie, czy nauka jazdy na nartach będzie odbywała się pod okiem instruktora, czy rodzica. Z porad doświadczonych instruktorów wynika, że o wiele lepiej jest oddać dziecko pod opiekę instruktora, nawet jeśli samodzielnie jest się królem tras. W szkółce narciarskiej zadbają o systematyczną naukę dziecka oraz naucza go nienagannej techniki. Pozwoli to unikać złych nawyków, które potem będzie trudno wykorzenić. Warto też pamiętać, że  większości szkółek narciarskich dzieci uczestniczą w zajęciach grupowych. Spotkania z innymi maluchami jest dla nich więc duża frajda połączona  z zabawą. Kurs jazdy na nartach dla dzieci często kończy się też organizacja mini zawodów, co dodatkowo uatrakcyjnia grupową formę nauki. Przed zapisaniem do szkółki narciarskie, dobrze jest się też dowiedzieć, ile trwają lekcje. Czas, jaki trzylatek może spędzać na stoku to ok. 1-2 godziny, później może być znudzony i rozdrażniony.

Jakie narty kupić dla dziecka?

Sprzęt, na którym dziecko uczy się jeździć na nartach, musi być odpowiednio dobrany. Zapewni to maluchowi bezpieczeństwo i komfort jazdy. Z zasady narty dla dzieci powinny być krótsze o 5-10 cm od wzrostu dziecka. Należy również wybrać sprzęt z wiązaniami dziecięcymi z bezpiecznikami o skali wpięcia 1-6 (zależnie od wagi i sprawności fizycznej dziecka). Do nart, nawet tych wypożyczonych, należy dokupić własne buty. Muszą one być dopasowane do nogi dziecka – w tyle nie powinno być luzu, buty narciarskie dla dziecka nie powinny też uciskać i powodować drętwienia nóg. Najlepiej wybierać modele miękkie jedno lub dwu klamrowe. O ile buty to obowiązek, to kompletując sprzęt narciarski dla dziecka, można zrezygnować z kijków – przy słabej koordynacji ruchowej będą one zawadzać. Obowiązkowy jest natomiast zakup kasku, gogli, rękawic oraz kombinezonu.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]