Kupujemy dziecku rower

Chcąc sprawić dziecku frajdę i zadbać o jego aktywność fizyczną oraz dobry rozwój, zwłaszcza koordynację, warto od najmłodszych lat, zachęcać malca do jazdy na rowerze.

Jaki rower na początek?

Podstawowa zasada, jaką powinniśmy się kierować, to dobór roweru stosowny do wieku i wzrostu dziecka. Dlaczego to takie ważne? Mianowicie, gdy sprezentujemy dziecku za duży rower, możemy go zniechęcić i spowodować, że zamiast się cieszyć prezentem, będzie się bało z niego korzystać. Z kolei na zbyt małym rowerze dziecku będzie trudniej utrzymać równowagę. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, szybko zniechęci się, gdy nie będzie w stanie osiągać sukcesów, wówczas strach weźmie górę i skutecznie może zablokować dziecko na wiele lat.

Rynek rowerowy oferuje przeróżne modele i dba o to, by już dzieci, które zaczną dość dobrze chodzić, czyli dwuletnie maluchy, mogły cieszyć się ze swojego pierwszego sprzętu, którym będzie oczywiście rower trójkołowy. Może on z powodzeniem zastąpić spacerówkę, gdyż wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, barierkę chroniącą przed wypadnięciem i rączkę do sterowania dla rodziców.

Kiedy maluch nieco podrośnie i będzie coraz bardziej manifestował swoją samodzielność, wówczas należy pomyśleć o rowerku biegowym, napędzanym siłą małych mięśni nóg. To bardzo dobry sprzęt, ponieważ dzięki niemu dziecko nabiera wprawy w prowadzeniu roweru, w kierowaniu oraz ćwiczy równowagę i koncentrację. Wielu dorosłych twierdzi, że ich dzieci znacznie szybciej opanowały umiejętność jeżdżenia na rowerze tradycyjnym, gdy trenowały na takim oto niepozornym sprzęcie. Wielu dzieciom pozwolił taki trening ominąć etap jazdy na rowerze z bocznymi kółkami.

Pierwszy „poważny” rower

Kiedy już kupimy pierwszy większy rower, zwróćmy uwagę na to, by dziecko czuło się na nim pewnie i bezpiecznie. Ważna w tym względzie będzie wielkość kół, odpowiednie będą 12 calowe. Zadbajmy o hamulce, najlepiej by były to, takie przy pedałach, gdyż ręczny dla mało wprawionego jeźdźcy może okazać się wyzwaniem. Dobrze też zadbać o ochronę w postaci kasku, nakolanników czy rękawic do jazdy na rowerze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]