W Polsce aktualnie działa 643 placówki muzealne uznawane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Większość z nich znajduje się w województwie małopolskim i mazowieckim. Taka liczba placówek muzealnych sprawia, że odwiedzenie ich wszystkich jest niemal niemożliwe. Oznacza to, że trzeba wybrać te najbardziej godne uwagi i warte odwiedzenia. Zobacz subiektywną listę najlepszych muzeów w Polsce.

MOCAK, Muzeum Sztuk Współczesnej w Krakowie

Otwarte dość niedawno, bo w 2010 roku Muzeum Sztuki Współczesnej przedstawia dzieła wybitnych artystów epoki nowożytnej.  Sztuka współczesna prezentowana jest z perspektywy powojennej awangardy, powiązań z codziennością, konceptualizmu. Muzeum Sztuki Współczesnej znajduje się w dawnych halach Fabryki Schindlera. Placówka posiada prace artystów z całego świata, m.in. Tomasza Bajera, Edwarda Dwurnika, Kristoda Kintera, Ragnera Kjartanssona czy Laesa Lumanna.

Muzeum Zamkowe w Malborku

Muzeum znajduje się na terenie dawnego zamku krzyżackiego w Malborku. Odwiedzający muzeum mogą obejrzeć m.in. rzeźby średniowieczne, pseudogotyckie meble z końca XIX wieku czy kolekcje artystycznych wyrobów z bursztynu. Muzeum dysponuje również zestawami dawnej broni i uzbrojenia. W muzeum co roku odbywa się Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego, a także wiele imprez towarzyszących. Sam zamek, w którym  znajduje się muzeum to budowla wzniesiona w 1274 roku.

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie

Położone na terenach dawnego lotniska Rakowice- Czyżyny Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie jest jedną z lepiej wyposażonych placówek tego typu. Znajduje się tu ponad 200 eksponatów z Polski i świata, a także ponad 30 tysięcy publikacji na temat lotnictwa. Wśród wystawianych samolotów znaleźć można takie perełki jak samoloty DFW C.V., szybowce SZD-12, JK-1, Mi-4 czy rakietowy systemy przeciwlotnicze SA-75. Oprócz tradycyjnego zwiedzania odwiedzający Muzeum Lotnictwa Polskie mogą uczestniczyć w organizowanych przez placówkę programach edukacyjnych i eventach. Tym najpopularniejszym jest organizowany od kilku lat Małopolski Piknik Lotniczy.

Muzeum w Łazienkach Królewskich

Muzeum w Łazienkach Królewskich to letnia rezydencji króla Stanisława Augusta. Dziś muzeum to zespół pałacowo – parkowy, którego historia sięga XVIII wieku. Podziwiać tu można klasycystyczna architektura i perfekcyjne zaprojektowane ogrody. Na terenie muzeum obydwa się wiele wydarzeń o charakterze kulturalny, artystycznym czy naukowym. W skład muzeum wchodzi m.in. Pałac na Wyspie, Pałac Myśliwski, Biały Dom, Stara Pomarańczarnia, Podchorążówka, a także amfiteatr.

Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie

Muzeum Powstania Warszawskiego dokumentuje historię powstania warszawskiego, a także dzielność Polskiego Państwa Podziemnego. Interaktywna wystawa zapoznaje dorosłych raz dzieci z najnowszą historią Polski oraz pozwala z bliska przyjrzeć się, jak wyglądało życie w czasie okupacji i w pierwszych latach po wojnie.

Muzeum Żydów Polskich w Warszawie

Muzeum Żydów Polskich dokumentuje   wielowiekową historię polskich Żydów. Interaktywna ekspozycja obejmuje czasy od starożytności do powojennej historii Polski. Nie tylko pokazuje, jak kształtowały się losy Żydów na ziemiach polskich, ale i jaki wpływ mieli oni na krajową naukę oraz kulturę. Placówka pełni dwie funkcje. Oprócz tradycyjnego muzeum jest również centrum kulturalno – edukacyjnym, gdzie odbywają się liczne wykłady, odczyty i projekcje filmów.

Muzeum II wojny światowej w Gdańsku

Niedawno otwarte Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku ma za zadanie upowszechniać wiedzę o II wojnie światowej oraz pielęgnować pamięć o jej ofiarach i bohaterach. W placówce znajdują się eksponaty oraz interaktywne wystawy opowiadające o dziejach II wojny światowej na wszystkich frontach – i tego europejskiego i tego na Pacyfiku. Oprócz wystawy stałej placówka prowadzi wystawy czasowe, działania edukacyjne oraz wydawnicze.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]