Planując aranżacje pokoju dziecięcego, zanim zakupimy farby do jego pomalowania i wyposażenia, zastanówmy się jakie kolory będą dla dziecka przyjazne i zapewnia mu komfort przebywania w pokoiku. Barwy pełnią bowiem ważną rolę w rozwoju dziecka.
Kiedy dziecko poznaje kolory?
Zastanawialiście się jak widzi świat nasz maluszek po urodzeniu? Na początku rozróżnia tylko biel i czerń, na zasadzie kontrastu. Przez pierwsze kilka miesięcy jego uwagę przyciągają inne intensywne barwy jak czerwony lub pomarańczowy. Pełnię barw będzie rozpoznawać pod koniec pierwszego półrocza. Rozpoznawanie kolorów u dziecka doskonale stymulują zabawki, które jak wiemy są z reguły jaskrawe i bogato nasycone kolorami..
Jaki kolor do pokoju dziecka?
Kolor pokoju musi być sprzyjać dziecku, a szczególnie jego wypoczynkowi, zwłaszcza niemowlakowi, który lubi sobie pospać, dlatego najlepiej zdecydował się na jedna barwę. Jest to po prostu bezpieczne rozwiązanie. Nie istnieje ryzyko, że jakieś kolory nie będą „współpracowały”, albo nie będą pasowały do mebli czy innego sprzętu w pokoju. Dodatkowo dochodzi kwestia Jeśli jednak lubimy eksperymentować, to wybierzmy dwa kolory, które nie kłócą się ze sobą. Jeśli zdecydujemy się na taki zabieg to możemy je zestawić ze sobą monochhromatyczne lub harmoniczne.
Mono
Zestawienie monochromatyczne tworzy jeden kolor o kilku odcieniach. Wydaje się że takie połączenie jest nudne. Nic bardziej mylnego. Liczba odcieni jednego koloru jest tak duża, że nasza inwencja w ich doborze jest prawie nieograniczona. Najpopularniejsze kolory wybierane w takim zestawieniu to beż lub biel, ewentualnie wanilia. Równie dobrze mogą wyglądać kolory bardziej zdecydowane, tak jak odcienie żółtego lub zielonego koloru. Modne jest także zabawa odcieniami pasteli, pudru i różu. Pokój w monochromatycznej kolorystyce możemy urozmaicić w różnoraki sposób ciekawymi wzorami fakturowymi (tapeta).
Harmonia
Zestawienie harmoniczne to wybór dwóch podobnych do siebie barw. Do tej kompozycji potrzebna będzie nam znajomość koła barw. Obejmuje ono 12 kolorów, czyli 3 podstawowe, tj. czerwony, niebieski i żółty oraz 9 kolorów będących kombinacją barw podstawowych (pochodne). Przykładem trójki barw harmonicznych są pomarańczowy, żółty i czerwony. Zestawienie harmoniczne jest połączeniem bezpiecznym i odpowiednim dla tych, którzy nie przepadają za ostrymi, odważnymi połączeniami.
Najbardziej jednak wyrazistym połączeniem kolorystycznym jest zestawienie kontrastowe, czyli dobór kolorów z przeciwnych „biegunów”, np. biel z czernią, żółty z fioletem czy zieleń z czerwienią. Takie zestawienie będzie jak znalazł dla miłośników oryginalności i awangardy.