Jeździk. Czy warto go kupić?

Maluch rozwija się zawrotnym tempie. Kiedy nasze dziecko zaczyna stawiać pierwsze kroki, warto rozejrzeć się za kupnem jeździka. Czym dokładnie jest to urządzenie i czy jest niezbędnym elementem w nauce chodzenia naszej pociechy?

Na początku trzeba wyjaśnić, że jeździk nie jest synonimem pchacza. Jeździk można pchać, a w razie potrzeby zamienić go w pojazd. Pchacz posiada tylko te pierwszą funkcję. Głównym zadaniem obu urządzeń jest zachowanie prostej, stabilnej postawy podczas samodzielnego, pieszego przemieszczania się naszego maluszka.

Kupujemy jeździk

Zanim zdecydujemy się na zakup, weźmy pod uwagę wzrost dziecka, do którego zabawka musi być dostosowana, kupno zbyt dużego lub za małego jeździka powoduje trudność w poruszaniu się, a nawet utratę stabilności. Istotna jest też waga sprzętu – odpowiedni rozstaw kół pozwoli na wygodne poruszanie się dziecka, a waga sprzętu nie powinna znacząco odbiegać od wagi pociechy. Dobrze, jeśli nasz jeździk wyposażony będzie dodatkowo w akcesoria i elementy służące do zabawy. Najważniejsza podczas zakupu jest oczywiście kwestia bezpieczeństwa. Koniecznie zwróćmy więc uwagę na atest, który potwierdza zastosowanie materiałów wysokiej jakości do produkcji jeździka.

Zalety jeździka

Do największych należy zwiększenie motywacji dziecka do nauki stawiania pierwszych kroków oraz rozwijanie nowych umiejętności podczas zabawy. Jest niezłą alternatywą dla spaceru „za rączkę”, który nie jest ulubioną forma spacerowania przez naszą pociechę, a także znacząco wpływa na ukształtowanie równowagi i koordynacji, dodatkowo wzmacniając mięśnie kończyn (nie tylko nóg, ale i rąk) poprzez transportowanie samodzielnie własnego ciężaru. Poprzez wykorzystanie w czasie spacerów dodatkowych, interaktywnych akcesoriów, w które pierwszy pojazd samobieżny naszego dziecka jest wyposażony, maluszek ma okazję do zabawy. Można powiedzieć, że łączy przyjemne z pożytecznym. Na koniec trzeba jednak zaznaczyć, że jeździki do najtańszych sprzętów nie należą i przed jego zakupem trzeba się dogłębniej nad tym zastanowić.

[Głosów:1    Średnia:5/5]