Zobacz, leci samolot – to zdanie zna każda mama, która musi zmierzyć się z małym niejadkiem. Problem niechęci do jedzenia u dzieci jest bardzo częsty, a nakarmienie niejadka to prawdziwa sztuka. Dlatego też rodzice prześcigają się w wymyślaniu coraz to nowszych sposobów na nakarmienie dziecka i zachęcenie go do spróbowania zupy czy mięsa. Poznaj nasze sposoby na małego niejadka.

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Oprócz sytuacji, w których maluch nie chce jeść z powodu choroby czy konkretnego medycznego schorzenia, najczęściej niechęć dziecka do jedzenia wynika z błędów popełnianych przez rodziców.

Tym podstawowym jest przekarmianie dziecka – podawanie dużych porcji (często jak dla dorosłego) sprawia, że maluch na pewno ich nie zje. Trzeba też pamiętać, że przekarmianie dziecka może prowadzić do poważnych problemów z otyłością. Przekarmianie malucha wiążę się też jego dokarmianiem. Specjaliści pouczają, że dziecko powinno jeść 5 pełnowartościowych posiłków dziennie, jeśli pomiędzy nimi dokarmia się go i co chwilę podtyka pod nos nowe smakołyki, to szansa, że z apetytem zje obiad, jest bardzo niewielka.

Problem niechęci do jedzenia u dziecka może wynikać również z tego, że rodzice zmuszają do spożywania posiłków, grożą, szantażują i przekupują – takie zachowanie sprawia, że maluch się zniechęca. Podobnie działa ciągle powtarzanie, że dziecko jest niejadkiem. Zakodowanie takiego komunikatu w mózgu powoduje, że dziecko grymasi przy jedzeniu. Kolejnym błędem rodziców jest uczenie dziecka złych nawyków, takich jak zabawa przy jedzeniu czy spożywanie posiłków przed telewizorem.

Taktyka na małego niejadka

Najczęściej rodzice w walce z niejadkiem stosują taktykę 3 razy P. Pierwsza zasada tej taktyki mówi, aby przechytrzyć malucha np. ukryć nielubiany składnik w innym, kolejna to przekupienie dziecka (zjedz, a pójdziesz się pobawić), a ostatnia przymuszanie go do zjedzenia groźbą i szantażem (jak nie zjesz, to nie obejrzysz bajki). Niestety ta taktyka zupełnie nie działa. O wiele lepszym sposobem na niejadka jest przeczekanie i nieprzejmowanie się.

Sposoby na niejadka

Aby radzić sobie z niechęcią dziecka do jedzenia należy uzbroić się w cierpliwość i zmienić własne zasady. Przede wszystkim małego niejadka nie można zmuszać, żeby zjadł więcej niż może – nawet jeśli zostawi coś na talerzu, nie wolno go szantażować, aby dokończył porcje. Należy również zadbać o to, aby dziecko jadło 5 posiłków dziennie i były one podawana maluchy porcjach. Lepiej jest nałożyć mniej i później dołożyć niż przygotować dużą porcję, której dziecko nie zje.

Sposobem na niejadka jest też pozwolenie mu, decydować na, co ma ochotę. Nawet 1,5 roczne dziecko może wskazać czy woli jabłko, czy banana na drugie śniadanie. Walcząc z niejadkiem, staraj się też ograniczyć liczbę przekąsek pomiędzy posiłkami i wyeliminować te, które są niezdrowe i źle wpływają na apetyt, czyli czekolady, batony lub chipsy.

Pokaż, że jedzenie może być przyjemnością

Warto również postarać się, aby cała oprawa posiłku była ładna i przyjazna, dziecko wtedy chętniej zasiądzie do stołu. W tym celu dobrze jest, kiedy do obiadu czy kolacji siada się wspólnie, a stół jest ładnie nakryty (większe dziecko warto zachęcić do pomocy w nakrywaniu do stołu). Zadbaj też o to, aby podawane potrawy były ładne i kolorowe – możesz np. układać na talerzu z warzyw kształty zwierzątek lub pojazdów. W czasie posiłków zadbaj też o spokój i przyjazną atmosferę, koniecznie wyłącz telewizor i pozwól maluchowi jeść w jego tempie.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]