fotelik dla niemowlaka

Rodzice, wybierając fotelik samochodowy dla niemowlaka, bardzo często nieświadomie popełniają błędy, które realnie wpływają na bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży. Sprawdź najpopularniejsze błędy podczas wyboru pierwszego fotelika dziecięcego.

Zakup nosidełka bez budki przeciwsłonecznej

Pierwszym fotelikiem samochodowym powinno być nosidełko, które jest jednym z najczęściej używanych akcesoriów. W pierwszym fotelu dziecko nie tylko podróżuje autem. Nosidełko można zamontować na stelażu wózka (zestaw podróżny), przenosić z samochodu do domu. Nosidełko bez budki przeciwsłonecznej jest mniej praktyczne.

Ciężki fotelik 0-13kg

Kupując nosidełko należy pamiętać, że przenosimy w nim dziecko z domu do samochodu oraz zabieramy na zakupy. Lekki model jest bardziej komfortowy podczas codziennego użytkowania. Aby sprawdzić czy użytkowanie fotelika 0-13 kg będzie komfortowe, do wagi wybranego modelu należy dodać ciężar dziecka (od 5 do 13 kg).

Wybór modelu do 18kg montowanego przodem do kierunku jazdy

Wielu rodziców zbyt wcześnie zaczyna przewozić dzieci przodem do kierunku jazdy. Tymczasem foteliki RWF, czyli montowane tyłem do kierunku jazdy, zapewniają znacznie lepszą ochronę podczas gwałtownego hamowania i kolizji. Zalecamy stosować foteliki RWF do 4 roku życia dziecka. Cybex Sirona jest przykładem bardzo popularnego fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy. 

Wybór fotelika z większym zakresem wagowym

Kiedy dziecko wyrośnie z nosidełka, rodzice, wybierając kolejny fotel, bardzo często omijają jedną grupę wagową. Rekomendujemy przewożenie dzieci w fotelikach z trzech grup wagowych: zaczynając od pierwszego fotelika 0-13 kg, następnie 0-18 kg lub 9-18 kg oraz 15-36 kg. Siedziska z mniejszym zakresem wagowym dużo łatwiej jest dopasować do wzrostu i wagi dziecka. Lepiej dopasowany fotelik dziecięcy to lepsza ochrona dziecka w czasie podróży.

Źle dopasowany fotel do kanapy samochodowej

Wiele osób, wybierając fotelik dziecięcy nie przymierza go do kanapy samochodowej. Nawet najbezpieczniejszy i najdroższy model, jeśli jest źle dobrany do tylnego siedzenia w aucie, nie będzie stabilny. Tylko prawidłowy stabilny montaż zapewnia ochronę dziecka podczas ostrego hamowania i kolizji drogowej.

Fotelik na mandat

Rodzice bardzo często wybierają tani model, który nie zabezpiecza dziecka w wystarczającym stopniu. Siedzisko powinno być wykonane z odpornych na uszkodzenia materiałów i wyposażone w systemy bezpieczeństwa.


Brak wewnętrznych pasów bezpieczeństwa

Wybierając fotelik dla dziecka 0-13 kg, 0-18 kg lub 9-18 należy pamiętać, że model powinien być wyposażony w pięciopunktową uprząż bezpieczeństwa. Zapobiega ona tzw. nurkowaniu dziecka, czyli niebezpiecznemu przesuwaniu się ciała w dół i wysuwaniu z fotelika.

Fotelik samochodowy bez regulowanego oparcia i zagłówka

Regulowane oparcie i zagłówek umożliwiają dopasowanie fotela do zmieniającego się wzrostu dziecka. Dobrze dopasowany fotelik samochodowy zapewnia lepszą ochronę w czasie gwałtownego hamowania i kolizji. Najlepsze modele są wyposażone w zintegrowany zagłówek z pasami bezpieczeństwa, co oznacza, że pasy automatycznie zostają ustawione we właściwej pozycji względem wysokości zagłówka.

Wybór fotelika dziecięcego może zaważyć na zdrowiu lub życiu dziecka. Nie warto kupować fotelików na mandat lub szukać tanich i niekoniecznie bezpiecznych rozwiązań. Dobry i bezpieczny fotelik to bezpieczeństwo oraz komfort w każdej podróży.

[Głosów:2    Średnia:5/5]