witamina
fot. pixabay.com

Temat witaminy D obrósł wieloma mitami. Ciągle prowadzone są jeszcze spory, czy trzeba i czy warto suplementować witaminę D u dzieci, a jeśli tak, to w jaki sposób to robić.

Zobacz tez: http://www.beyouty.pl/czy-dzieci-powinny-przyjmowac-witamine-d/

Rola witaminy D

Witamina D wyróżnia się na tle innych witamin tym, że nie możemy jej dostarczyć jakimiś konkretnymi grupami produktów, tak jak to ma miejsce w przypadku witaminy A, B, C, E i innych. Witaminy przyjmowane w naturalnej postaci są, oczywiście, najbardziej korzystne dla naszego zdrowia. Jeśli nie mamy poważnych niedoborów tych witamin, powinniśmy się skupić przede wszystkim na zdrowej diecie, bogatej w różnorodne pokarmy, bazujące na warzywach i zbożach, w nieco mniejszym stopniu na owocach i nabiale. Właściwie zbilansowana dieta dostarczy nam wszystkich potrzebnych składników.e syntetyczne witaminy nie wchłaniają się tak dobrze jak te, zawarte w pożywieniu. Niestety, w przypadku witaminy D nie mamy takiej możliwości.

Witamina D jest syntezowana w naszym organizmie dzięki przebywaniu na słońcu. Przy czym należy zauważyć, że nie wystarczy dziennie 15 minut, aby dostarczyć zalecana codzienna dawkę. Jeśli weźmiemy do tego pod uwagę fakt, że w naszej strefie słońca w ciągu roku e suplementacja witaminy D jest konieczna. Potwierdzają to również statystyki – około 80% naszego społeczeństwa ma niedobory tej witaminy. Ma ona natomiast ogromne znaczenie w funkcjonowaniu naszego układu nerwowego, mięśniowego oraz odpornościowego. 

Jak suplementować witaminę D u dzieci

W przypadku małych dzieci najlepszym sposobem suplementacji witaminy D są probiotyki, które dodatkowo zawierają ją w swoim składzie. Unikamy w ten sposób podawania dwóch preparatów, co w przypadku noworodków i niemowlaków jest szczególnie ważne. Konkretna dawkę powinien ustalić lekarz pediatra, biorąc pod uwagę wiek, wagę malucha, porę roku, a także inne przyjmowane przez niego preparaty czy produkty. Zwróćmy uwagę czy mleko modyfikowane, które podajemy nie zawiera juz pewnej dawki witaminy d i poinformujmy o tym lekarza. Starszym dzieciom możemy podać witaminę D w wygodnych do użycia kapsułkach twist-off. 

Przeczytaj też: http://www.trenddecor.pl/sposoby-na-mala-lazienke/

[Głosów:0    Średnia:0/5]