Jak przekształcić deskę sup w kajak

0
1697

Pływanie na desce sup staje się coraz bardziej popularne. Kreatywność licznych paddlerów, która doprowadziła do powstania wielu nowych zastosowań desek stand up paddlingowych. Powstało wiele subdyscyplin SUP. SUP Yoga i SUP Fishing są prawdopodobnie najbardziej znane.

Do wędkowania, ale także do innych zastosowań, producenci desek sup wymyślili coś zupełnie nowego. Hybrydy deski SUP i kajaka, które łączą w sobie to, co najlepsze z obu światów. Długa wyprawa na desce jest fajnym doświadczeniem, ale po pewnym czasie stanie na desce staje się męczące. Hybrydy SUP z kajakiem są szybkie w ruchu i pozwalają na krótką chwilę wytchnienia.

Wiele osób wie o połączeniach kajaka i SUP. Często oferowane są zestawy zawierające siedzisko kajakowe. Przykładem takiego zestawu jest deska sup hydro force oceana Odpowiednią deskę można wtedy w kilku prostych krokach zamienić w kajak. W skład zestawu wchodzi również wieloczęściowe wiosło, w którym uchwyt można wymienić na inne ostrze wiosła i w ten sposób staje się ono wiosłem kajakowym.

Większość paddlerów nie wie jednak, że w zasadzie każdą deskę można przerobić na kajak. Wystarczy tylko kilka drobnych modyfikacji w SUP-ie. Do tych drobnych przeróbek nie potrzeba żadnego kunsztu, a uszkodzenie deski jest praktycznie niemożliwe.

Przekształcenie SUP-a w kajak

Kajak od deski SUP odróżniają zasadniczo trzy istotne punkty. Do kajaka potrzebne są: siedzisko, wiosło i uchwyt na wiosło. Nasza deska sup z siedziskiem wymaga wszystkich tych elementów

Siedzisko kajakowe

Przy wyborze odpowiedniego siedziska należy zwrócić uwagę na to, czy odpowiednio podpiera ono plecy. Istnieją zasadniczo dwa rodzaje siedzeń kajakowych. Jednym z nich jest pętla wokół ciała, dzięki której można się oprzeć i zrelaksować. Drugie to normalne siedzenia z nieruchomym oparciem, jakie znamy z jazdy samochodem.

Preferencje są tutaj sprawą indywidualną. Do wędkowania na SUP polecamy jednak tylko modele ze stałym oparciem, ponieważ umożliwiają one wyprostowaną pozycję siedzącą. Szczególnie w przypadku SUP Fishing trendem jest zamrażarka z wbudowanym siedziskiem. Konstrukcja jest solidna, siedzisko podwyższone i oferuje miejsce do przechowywania sprzętu, prowiantu i połowu.

Montaż różnych typów siedzisk kajakowych jest podobny. Zazwyczaj siedzenie stałe, które zapewnia lepsze podparcie pleców, wymaga czterech wolnych D-ringów. D-ringi te napinają liny do siedziska i mocują je do niego. Po obu stronach siedziska znajdują się po dwie linki (zawsze jedna prowadząca do przodu i jedna do tyłu).

Ustawienie siedziska na desce jest bardzo ważne. Należy zapewnić jak najlepsze wyważenie. Dobrym punktem wyjścia do określenia idealnej lokalizacji jest centralny uchwyt do przenoszenia. Nie znajduje się on dokładnie na środku deski, ale dokładnie w środku ciężkości.

Wiosło kajakowe

Odpowiedni sprzęt jest niezbędny do pływania kajakiem. Najważniejsze jest właściwe wiosło kajakowe. Jest to podwójne wiosło, które w jednym ruchu wiosłuje naprzemiennie po obu stronach deski.

Wiosła kajakowe są dostępne w wielu różnych wariantach. Wieloczęściowe wiosła są praktyczne w transporcie, ponieważ można je rozłożyć na poszczególne części i schować np. do plecaka.

Niektórzy producenci wprowadzili na rynek specjalne zestawy kajakowe SUP ze względu na coraz popularniejsze podwójne zastosowanie desek SUP jako kajaków. Takie zestawy kajakowe zawierają zazwyczaj wieloczęściowe wiosło SUP, w którym uchwyt T można wyjąć i zastąpić innym ostrzem. W ten sposób typowe trzyczęściowe wiosło SUP można błyskawicznie przekształcić w podwójne wiosło do kajakowania.

Problem z podwójnymi wiosłami jest jednak taki, że nie grają one w tej samej lidze co wiosła przeznaczone wyłącznie do kajakarstwa. Jeśli chodzi o osiągi, przerobione wiosła SUP radzą sobie znacznie gorzej niż normalne wiosła kajakowe.

Wynika to z utraty mocy w stawach oraz nieoptymalnego ułożenia, pochylenia i rozmiaru wioseł. Dla niedoświadczonych kajakarzy lub stand up paddlerów, którzy chcą się po prostu dobrze bawić, nie jest to przeszkodą. Łatwo jest też wiosłować z tak przerobionym podwójnym wiosłem. W razie wątpliwości lub jeśli chcesz uprawiać więcej sportu, możesz również kupić prawdziwe wiosło kajakowe.

Uchwyt na wiosło

Najlepszym sposobem na relaks na desce jest zakup uchwytu na wiosło. Kiedy wiosło nie jest używane, można je łatwo przymocować do deski za pomocą uchwytu na wiosło. Wtedy można bez obaw popływać lub zdrzemnąć się. Wieloczęściowe wiosła można również rozłożyć na poszczególne części i mocno zamocować pod siatką bagażową.

Podsumowanie

Pozycja siedząca jest naprawdę dobrym pomysłem na dłuższe wycieczki. Dwustronne wiosło pozwala na rozwinięcie dużej prędkości. Nawet jeśli nie osiągniecie prędkości prawdziwego kajaka, wrażenia z jazdy na przerobionym SUP-ie są porównywalne.

Biorąc pod uwagę, że przerobienie deski SUP na kajak nie kosztuje dużo pieniędzy ani wysiłku, jest to naprawdę świetny pomysł, aby wydobyć więcej z deski SUP.

[Głosów:1    Średnia:3/5]