Z kolorami dziecko ma do czynienia od samego początku. Na początku, jako noworodek dostrzega jedynie rozmyte obrazy i niewyraźne kontury, następnie wraz z rozwojem zaczyna rozróżniać kolory. Wbrew pozorom dziecko uczy się rozróżniać kolory dość szybko, jedynie nie umie ich nazwać. Nie umiejętność przyporządkowania nazw do barw jest zupełnie normalne nawet u 3 – letniego szkraba. Pedagodzy podpowiadają, że niepokoić można się, dopiero gdy kolorów nie umie nazwać pięciolatek. Mimo tego, że dziecko ma sporo czasu, aby nauczyć się rozpoznawać barwy, to rodzice jak najwcześniej powinny wprowadzać zabawy uczące kolorów. Zobacz, jak nauczać dziecko rozpoznawać kolory.
Nauka kolorów u dziecka
Nauka kolorów u dziecka tak jak każda nauka powinna przebiegać w formie zabawy. Zmuszanie dziecka do przyswajania nazw barw przynosi kolor odwrotny od zamierzonego. Naukę kolorów ułatwia fakt, że okazji do zdobywania tej wiedzy jest bardzo dużo.
Kolorów można uczyć się niemal zawsze. Specjaliści podpowiadają jednak, aby na początek zacząć od tych dwóch wyraźnie się od siebie różniących np. czerwonego i zielonego. We wstępnej fazie warto uczyć dziecko kolorów na dużych przedmiotach np. całym czerwonym samochodzie lub zielonej piłce. Najprościej jest kłaść je na kartach o tej samej barwie i powtarzać dziecko, co się robi. Jeśli maluch będzie umiał to powtórzyć, wybranych kolorów można szukać na innych przedmiotach, np. na obrazkach w książce czy ubrankach.
Jak nauczyć dziecko kolorów? Mów o nich!
Chcąc nauczyć dziecko kolorów, należy jak najczęściej o nich mówić. Prosząc dziecko o podanie danej rzeczy, warto zaznaczać, jaki ma ona kolor np. podaj mi czerwoną kredkę lub przynieść niebieski kubek. Jeśli dziecko wypełnił polecenie, należy je pochwalić i powtórzyć nazwę koloru np. mówiąc dziękuje, niebieski kubek będzie idealny na sok z jagód. Jeśli poda rzecz w innym kolorze, nazwij tę barwę i pokaż, która jest tą właściwą (o którą się prosiło).
O kolorach warto również mówić, gdy wręcza się dziecku jakieś przedmiot. Warto zaznaczać, że banana na drugie śniadanie jest żółty, a znaleziony w parku kasztan brązowy. Podobnie można postępować w przypadku ubranek, w które ubiera się malucha. Ciekawą zabawą do nauki kolorów jest urządzanie dni konkretnych barw np. fioletowej. Dziecko ma wtedy za zadanie ubrać się całe w tym kolorze.
Mówiąc do dziecka o kolorach, warto także określać to, z czym się kojarzą, i tak np. jeśli mówisz, że coś jest niebieskie, wspominaj, że takie jak niebo, lub zielone jak trawa, żółte jak słońce, brązowe jak ulubiony miś. Pozwoli to na łatwiejsze zapamiętania i skojarzenie barwę z przedmiotami.
Nauka kolorów przez zabawę
Do nauki kolorów można też wykorzystać kredki czy klocki. Elementy te można pogrupować według kolorów, budować zamki czy wieże o określonej barwie. Pomocne w nauce rozróżniania kolorów będą też zabawki edukacyjne, których wiele można znaleźć w sklepach dla dziecka, książeczki, przeznaczone do nauki barw czy gry i puzzle nastawione na pozyskanie tej umiejętności. Ucząc dziecka kolorów, należy jednak przede wszystkim pamiętać o częstym powtarzaniu jaki kolor się widzi lub o jaki prosi.