Huśtawka to jedna z ulubionych zabawek dzieci. Korzystają z niej zarówno maluchy, jak i kilkulatki. Huśtawki dziecięce mogą być zamontowane w domu lub na własnym placu zabaw w ogródku. Ich montaż zazwyczaj jest bardzo łatwy i szybki, a frajda z huśtania ogromna. Jednak zanim dziecko będzie mogło skorzystać z huśtawki, to rodziców czeka jej wybór. Zobacz, jaką huśtawkę wybrać dla dziecka.

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Huśtawka dla dziecka przede wszystkim musi być bezpieczna. Oznacza to, że jej parametry powinny być dopasowane do wymiarów oraz zdolności dziecka. Mowa tu przede wszystkim o wieku malucha. Inny model należy kupić dla niemowlaka, a inny dla kilkulatka. Huśtawka powinna także spełniać określony normy wyposażenia. Normy bezpieczeństwa huśtawek dla dzieci określone są w PN-EN 1176, która odnosi się do bezpiecznego wyposażenia terenów placów zabaw. Huśtawka powinna również mieć europejski certyfikat bezpieczeństwa.

Huśtawka dla dziecka do domu czy do ogrodu?

Jeśli tylko ma się przydomowy ogródek, w którym można zaaranżować mini plac zabaw, koniecznie należy wyposażyć go w ogrodową huśtawkę dla dziecka. Tutaj wybór jest szeroki. Dzięki otwartej przestrzeni przydomowy ogródek daje większe możliwości wyboru modeli. Wielu rodziców decyduje się także na zakup huśtawki dla dziecka do domu. Jest ona dobrą opcją, gdy nie posiada się ogródka, a maluchowi huśtanie na placu zabaw nie wystarczy. Zaletą huśtawki w domu jest również to, że można z niej korzystać przez cały rok.

Modele huśtawek dla dzieci

W sklepach można należy szeroki wybór huśtawek dla dzieci. Nie ma wic większego problemu z dopasowaniem tego idealnego  zarówno w zakresie potrzeb malucha, jak i większości pomieszczenia, w którym huśtawka będzie się znajdować. Najpopularniejsze huśtawki dla dzieci to te drewniane, zamykane, kubełkowe, bocianie gniazdo i huśtawka deska.

Huśtawka dla małego dziecka

Huśtawka dla małego dziecka przede wszystkim powinna być stabilna i posiadać odpowiednie zabezpieczenia. Bez względu na to, czy montuje się ją na zewnątrz, czy też w domu dobrze, aby posiadała pasy zabezpieczające. Huśtawki dla małych dzieci to głównie te zamykane lub kubełkowe. Ich konstrukcja zapobiega wypadnięciu podczas zabawy. Dziecko umieszczone jest w nich za specjalną obręczą i często dodatkowo przypięte pasami. Huśtawki kubełkowe to modele wykonywane z plastiku. Są lekkie, więc bez problemu dają się zamontować we framudze drzwi pokoju. Huśtawki kubełkowe czy zamykane przeznaczone są dla dzieci od kilku miesięcy do 3 lat. W domu można również zamontować zamykane huśtawki drewniane, które również są bezpieczne dla małych dzieci.

Huśtawki dla starszych dzieci

Jeśli dziecko sprawnie korzysta z huśtawki, tą zamykaną czy kubełkową można zastąpić zwykłą deską. Huśtawka deska nie posiada oparcia, dzięki czemu łatwiej się rozbujać. Ten model nie ma również zabezpieczeń, jedynymi są dwa sznurki przymocowane na jej bokach. Huśtawka pozbawiona jest skomplikowanego stelażu, można ją umieszczać zarówno w domu, jak i w ogrodzie.

Huśtawka dla dziecka do ogrodu

Jeśli szuka się dobrej huśtawki do ogrodu, warto postawić na modele typu bocianie gniazdo. Huśtawka na składa się z szerokiego siedziska w kształcie koła. Może z niej korzystać jedno lub więcej dzieci.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]