Wiosna zbliża się wielkimi krokami, mimo że obecna pogoda jeszcze nas się rozpieszcza. W cieplejsze wiosenne dni z pewnością będziemy chcieli spędzić wspólnie czas na świeżym powietrzu, a aktywność fizyczna może sprawić dziecku ogromną frajdę. Jest to idealny moment na wybór pierwszego rowerka dla naszej pociechy lub na przejrzenie sprzętu, który już posiadamy!
Czym kierować się przy wyborze pierwszego rowerka dla naszej pociechy?
Rowerki dla dzieci dzielą się na: na biegusie (rowerki biegowe, bez pedałów), rowerki trójkołowe, zwykłe dwukołowe rowerki. Jako pierwszy rowerek dla dziecka najlepiej sprawdzi się rowerek biegowy, odpychając się nogami od ziemi maluch ćwiczy łapanie równowagi, co znacznie ułatwi mu przejście na normalny, dwukołowy rowerek.
Dzieci zaczynające naukę na trójkołowych rowerkach nie muszą utrzymywać samodzielnie równowagi, dlatego etapem pośrednim między rowerkiem z trzeba kółkami, a zwykłym rowerem najczęściej jest jeżdżenie z doczepionym z tyłu kijem, co jest niewyobrażalnie męczące dla rodziców. Na biegusiu trzymanie równowagi jest niezbędne do jazdy, dlatego dzieci zaczynające od rowerka biegowego najczęściej nie muszą jeździć z kijem tylko od razu potrafią utrzymać równowagę na dwukołowym rowerze. Pierwszy rowerek biegowy będzie dla dziecka małym wyzwaniem ale przy odpowiedniej motywacji (na przykład w postaci pójścia na plac zabaw) z pewnością nie będzie to bardzo ciężkie zadanie. Więcej o tym: jak wybrać pierwszy rower dla dziecka?
Po pierwsze, wybierając rowerek dla malucha warto by był on lekki. Ułatwi to dziecku jazdę, a nam- rodzicom ewentualne prowadzenie lub niesienie rowerka. Na lekkim sprzęcie dziecko nie zmęczy się tak szybko. Rowerki dla dzieci potrafią ważyć naprawdę bardzo dużo (czasami nawet tyle, co lżejszy rower dla dorosłego). Jest to naprawdę istotne, aby wybrać rowerek dosyć lekki bo w przypadku małych dzieci, rowerek może ważyć więcej od nich samych i wtedy nie należy się im dziwić, że bardzo szybko się męczą albo nawet zupełnie zniechęcają do jazdy, a przecież nie o to chodzi!
Jak odpowiednio dopasować rowerek do wzrostu dziecka?
Aby prawidłowo dopasować wysokość siodełka w rowerku należy upewnić się, że dziecko siedząc na siodełku dotyka ziemi tylko palcami. Jeśli całe jego stopy dotykają podłoża, to siodełko jest za nisko i efektywność jazdy będzie znacznie mniejsza. W drugą stronę też nie jest dobrze, jeśli dziecko w ogóle nie jest w stanie dotknąć stopami do ziemi siedząc na siodełku to jest ono za wysoko, to będzie to bardzo utrudniało jazdę lub całkowicie ją uniemożliwiało.
Warto również zwrócić uwagę na ilość biegów. Rowerki dla małych dzieci często nie mają przerzutek, bo najmniejszym rowerzystom nie są one potrzebne, ale kiedy nasza pociecha podrośnie warto przesiąść się na rower z przerzutkami. Początkowo 4 biegi zdecydowanie wystarczą. Dla malucha będzie to nowość i z pewnością chwilę zajmie mu opanowanie płynnej zmiany przełożeń. Będąc przy temacie przerzutek ważna jest również manetka. W rowerach dla dorosłych manetka różni się od tej w rowerkach dziecięcych. W sprzęcie dla najmłodszych manetka znajduje się po prawej stronie kierownicy na uchwycie i jest w formie obracanej, co bardzo ułatwia dzieciom zmianę przerzutek.
Świetną alternatywą dla rowerków są hulajnogi. Wymagają mniej nauki, a trójkołowe wersje (na przykład hulajnogi Mini Micro) nie wymagają utrzymywania równowagi w takim stopniu jak wymagają tego rowerki. Z fajną hulajnogą droga do przedszkola, żłobka czy szkoły stanie się świetną zabawą! Jednak hulajnogi dla dzieci mają jeden mały minus, mianowicie nie są najlepszym sprzętem do jeżdżenia po trawie, ziemi czy innych nieutwardzonych i nierównych powierzchniach. W tym aspekcie znaczną przewagę ma rowerek. Jednak na miejskie wycieczki hulajnoga sprawdzi się świetnie, a dzięki temu, że nie trzeba aż tak trzymać na niej równowagi nadaje się dla znacznie młodszych dzieci niż rowerki. Zaletą wielu hulajnóg jest również to, że można w łatwy sposób złożyć je na płasko co ułatwia jej transport np. w komunikacji miejskiej.
Zachęcamy do wprowadzenia aktywności fizycznej do planu dnia czy tygodnia już od najmłodszych lat, w szczególności w czasie pandemii i zmniejszonej ilości ogólnego ruchu codziennego (nawet w postaci dojścia do żłobka, przedszkola czy szkoły). Rodzinny weekendowy wypad do lasu na rowerach to zawsze świetny pomysł na aktywny i wspólnie spędzony czas.