witamina B12

Na przestrzeni lat przeprowadzono wiele badań, które miały określić wpływ witaminy B12 na ludzki organizm. Te analizy zestawiały ze sobą wszelkie negatywne oraz pozytywne skutki, które może wywołać kobalamina. Jak się okazało, wyniki przeprowadzonych testów sugerują, że przedawkowanie witaminy B12 jest dla człowieka niemal niemożliwe. Jednakże stosowanie zbyt dużych dawek  może wywoływać pewne skutki uboczne.

Z czym związane są potencjalne skutki uboczne?

Obecnie nie wyznacza się maksymalnej dawki witaminy B12, co świadczy o tym, jak trudno jest ją przedawkować. Jeżeli chodzi o same skutki uboczne związane z zażywaniem suplementów z zawartością kobalaminy, trudno doszukać się naprawdę złych wiadomości. Ze względu na rosnącą popularność tej witaminy w ciągu ostatnich lat, wiele badań pozwoliło nam naprawdę szczegółowo zapoznać się z jej działaniem. Jak dotąd wszystkie doniesienia sugerują, że jest ona całkowicie bezpieczna dla ludzi – nawet w dużych dawkach. Samo przedawkowanie witaminy B12 jest naprawdę trudne. Organizm bardzo dobrze radzi sobie z odfiltrowywaniem związków zawartych w kobalaminie. Jeżeli jednak dojdzie do zażycia zbyt dużej ilości, objawy najczęściej są bardzo łagodne, a w niektórych przypadkach trudne do zauważenia. Mimo że przedawkowanie tej witamin jest ostatnią rzeczą, o którą powinniśmy się martwić, istnieją pewne znaki ostrzegawcze, które mogłyby wskazywać na zbyt duże dawki.

Głównymi skutkami związanymi z przedawkowaniem kobalaminy są podrażnienia skóry. Jednak bardzo rzadko zdarza się, że ludzie reagują trądzikiem na zbyt duże dawki. Warto wiedzieć, że istnieją osoby, które mają genetyczną nadwrażliwość na kobalt, który zawiera B12 witamina. Innym przykładem kłopotów związanych ze wchłanianiem kobalaminy jest zbyt niski poziom biotyny w organizmie. Można temu jednak zaradzić, przyjmując właściwe suplementy z tym składnikiem.

Co warto wiedzieć na temat kobalaminy?

Co jest dobrym i łatwo dostępnym źródłem witaminy B12? Witamina ta jest niezwykle powszechna w wielu pokarmach spożywanych przez nas na co dzień. Głównie występuje w produktach zwierzęcych, jednakże niektórzy producenci wzbogacają za jej pomocą nawet produkty zbożowe. Pokarmy roślinne nie zawierają tej witaminy. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby dodać witaminę B12 do produktów pochodzenia roślinnego na etapie produkcji. Co jednak powinniśmy jeść, aby zapewnić sobie naturalne źródło kobalaminy w diecie? To m.in.:

  • wątróbka,
  • tłuste ryby,
  • jaja,
  • różnorodne produkty mleczne,

Z drugiej strony warto unikać produktów śniadaniowych, które kuszą dodatkiem witaminy B12 z uwagi na ogromne ilości cukru, których dostarczają organizmowi. Warto również wspomnieć o tym, że ludzie będący na dietach roślinnych mogą nie spożywać dostatecznej ilości witaminy B12, dlatego też powinni zwrócić uwagę na to, aby włączyć do swojego jadłospisu jej źródło lub suplementy z kobalaminą. Ekstremalnie niskie poziomy witaminy B12 w organizmie ludzkim mogą wywoływać stany, które z medycznego punktu widzenia przypominają demencję.

[Głosów:0    Średnia:0/5]