Kolka niemowlęca to zagadnienie spędzające sen z powiek młodym rodzicom. Mama i tata zauważają że coś jest na rzeczy gdy dziecko ma kilka tygodni i borykają się z problem do około 5 miesiąca życia swojej pociechy. Objawy, do których należą napadowy niepokój i długotrwały płacz, pojawiają się najczęściej w godzinach wieczornych.
Specjaliści pediatrii nie określili jeszcze jednogłośnie przyczyny występowania kolki niemowlęcej. Być może chodzi o niedojrzałość przewodu pokarmowego, nieprawidłową technikę karmienia lub nadmierne wytwarzanie gazów. Część badaczy sugeruje, że cierpienia mogą być spowodowane nietolerancją mleka. Inni wskazują na nieprawidłowy kontakt emocjonalny dziecka i opiekunów. Mimo, że kolka niemowlęca jest częstym zjawiskiem u najmłodszych, zaniepokojeni rodzice często zgłaszają się po poradę lekarską. Nic w tym dziwnego, nikt nie chciałby oglądać bezczynnie jak niemowlę cierpi.
Czy są preparaty, które mogę podać dziecku?
Żaden preparat nie usunie przyczyny dolegliwości. Jednak są pewne preparaty, które mogą złagodzić symptomy. Potwierdzone działanie mają probiotyki zawierające szczep Lactobacillus reuteri. Ulgę mogą też przynieść osłodzone herbatki z kopru, rumianku, werbeny, melisy czy mięty. Innym sposobem na złagodzenie bólu mogą być preparaty na wzdęcia (więcej informacji tutaj).
Jakie są domowe sposoby na kolkę?
Musisz zapewnić dziecku jak najbardziej optymalne warunki. Jeżeli jest ubrane w śpioszki, temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 21 st. Celsjusza. Nie przegrzewaj dziecka, może to nasilić bóle brzuszka i dyskomfort. Pokoik powinien być przewietrzony. Pod żadnym pozorem nie pal przy niemowlęciu żadnych wyrobów tytoniowych. Dym ma działanie drażniące. Nie funduj maluchowi za dużej ilości bodźców. Głośna muzyka, hałas i intensywne światło dla każdego są irytujące. Pamiętaj że dziecko wyczuwa niepokój opiekunów. Nie uspokoisz potomka kiedy sam jesteś zdenerwowany i zaniepokojony.
Czy rodzaj pokarmu podawanego dziecku ma wpływ na nasilenie kolki?
Nie tylko rodzaj pokarmu podawanego dziecku, ale również produkty wybierane przez mamę karmiącą, mogą mieć wpływ na nasilenie objawów kolki. U dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym możesz spróbować wyeliminować białka mleka krowiego. Jest szansa, że dieta pozbawiana tego składnika będzie korzystniejsza dla Twojego niemowlaka. Z jadłospisu kobiety karmiącej należy na kilka dni usunąć produkty silnie alergizujące czyli nabiał, jaja, soję, pszenicę, ryby i orzechy, a następnie ocenić efekt tej interwencji. Być może problem leży w złej technice lub częstotliwości karmienia. Po poradę warto zgłosić się do lekarza lub doradcy laktacyjnego.
Kiedy kolka niemowlęca wymaga konsultacji w poradni?
W przypadku, gdy kolce niemowlęcej towarzyszy przynajmniej jeden niepokojący objaw (gorączka, wymioty, nasilone ulewania, biegunka, krwawienie z przewodu pokarmowego, słabe przybieranie na wadze, drgawki, niepokojące zachowanie, znaczne wzdęcie brzucha, senność) zgłoś się z dzieckiem do lekarza. Te symptomy mogą wskazywać na inne, poważniejsze schorzenie niż kolka niemowlęca. Zwykle wymagają poszerzonej diagnostyki i specjalistycznego leczenia.