Co to jest algorytm?

Studenci matematyki, informatyki czy nawet kierunków związanych z zarządzaniem mają w programach liczenie algorytmów. Nie wszystkie osoby, które nawet potrafią je liczyć, są wstanie napisać, powiedzieć ich definicję.

Co to jest algorytm?

Warto mieć świadomość, że słowo algorytm wywodzi się ze słowa algorism i oznacza wykonywanie działań za pomocą liczb.

Algorytm jest to tym samym skończony ciąg jasno określonych czynności. Z kolei czynności będą niezbędne do wykonywania różnych zadań. Algorytm można również rozumieć jako sposób postępowania, który prowadzi do rozwiązania pewnego problemu.

Algorytm inaczej można zdefiniować jako obliczenie w skończonym czasie pewnych danych od ich początkowego stanu do oczekiwanego końcowego stanu. Jest to skończony ciąg symboli, który prowadzi do rozwiązania.

Warto zdawać sobie sprawę, że jednym z najbardziej słynnych urządzeń związanych z badaniem algorytmów jest Maszyna Turinga. To model komputera, który składa się z nieskończenie długiej taśmy. ta z kolei dzieli się na pola, w których zapisywane są dane. Model został opracowany przez Alana Turinga.

Obecnie możemy wyróżnić algorytmy kwantowe, genetyczne, równoległe oraz sztucznej inteligencji.

Nie wszyscy mają świadomość, że algorytmy związane są z programowaniem komputerowym oraz informatyką. Algorytm staje się bowiem programem po zapisaniu go w języku programowania. Z kolei w matematyce algorytmy wykorzystywane są do zbadania czy dana teoria będzie rozstrzygalnym problemem.

Ponadto warto wiedzieć, że nauka zajmująca się badaniem algorytmów nazywa się algorytmika.

http://www.oytam.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]