Ciąża oraz poród to wielkie przeżycie dla kobiety, zwłaszcza gdy stoi przed nimi pierwszy raz. Ale nie ma się czego objawiać, bo to jest zwykły proces rozrodowy, który występuje tak naprawdę u wszystkich zwierząt, nie tylko u ludzi. Oto jak wyglądają pierwsze chwile życia człowieka i jego przyjście na świat.

Rozmnażanie – proces życiowy

Funkcjonujemy poprzez to, że zachodzą w nas procesy życiowe. Wśród tych najważniejszych wylicza się: oddychanie, krążenie, odżywianie, wydalanie, ruch, reakcję na bodźce oraz rozmnażanie. Proces rozmnażania zapewnia pojawianie się nowych organizmów, co rzutuje na przetrwanie gatunków. Odbywa się on na zasadzie zradzania przez przodków swoich potomków.

Zapłodnienie – przełomowa chwila

Do rozmnażania nie doszłoby bez zapłodnienia. Gdy w czasie cyklu menstruacyjnego następuje faza owulacji, wówczas żeńska komórka jajowa wędruje w kierunku macicy. Jeśli w tym czasie nie napotka męskiej komórki plemnikowej, to obumrze, jeśli jednak dojdzie do ich spotkania, to się połączą tworząc najpierw zygotę, a następnie zarodek. Połączenie męskiej i żeńskiej gamety nazywa się właśnie zapłodnieniem.

Ciąża – trzy trymestry

Ciąża to trwający dziewięć miesięcy lub w innym przeliczeniu czterdzieści tygodni okres, w którym w łonie matki wzrasta i rozwija się dziecko. Dzieli się on na trzy trymestry trwające po kwartał. Pierwszy trymestr rozpoczyna się poczęciem a zakańcza przekształceniem w płód. W tym czasie rozwijają się zalążki wszystkich organów. Drugi i trzeci trymestr rozpoczynają się od przekształcenia zarodka w płód, a zakańczają porodem. W tym czasie rozwijają się w pełni wszystkie organy. Wylicza się ciąże pojedyncze i mnogie. Ciąża pojedyncza to oczekiwanie na jedno dziecko w wyniku połączenia jednego jajeczka i jednego plemnika. Ciąża mnoga, najczęściej bliźniacza, to oczekiwanie na kilkoro dzieci w wyniku połączenia jednego jajeczka i dwóch plemników – ciąża jednojajowa, albo w wyniku połączenia jednego jajeczka i jednego plemnika przy ich szybkim podziale – ciąża dwujajowa. Ciążę, która przebiega bez komplikacji nazywa się ciążą maciczną. Zarodek umiejscowiony zostaje w macicy, gdzie rozwija się i wzrasta. Taka ciąża zakańcza się porodem. Jedną z groźniejszych komplikacji w czasie ciąży stanowi ciąża pozamaciczna. Zarodek umiejscowiony zostaje w jajniku, jajowodzie lub jamie brzusznej. Taka ciąża zakańcza się poronieniem.

Poród – przyjście na świat

Poród trwa mniej więcej kilka godzin i w jego wyniku matka wydaje na świat dziecko. Składa się on z trzech etapów. Najpierw następują skurcze powodujące odejście wód płodowych i rozwarcie się szyjki macicy. Następnie dochodzi do porodu właściwego, czyli urodzenia przez matkę dziecka. Wreszcie przychodzi czas urodzenia przez matkę łożyska, w którym znajdowało się dziecko. Poród może odbywać się w sposób naturalny, gdy kobieta swoimi siłami rodzi dziecko, ale wcale nie musi. Inny sposób to tak zwane cesarskie cięcie, czyli zabieg chirurgiczny polegający na wydobyciu dziecka z matki.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ciąży i porodu, tydzień po tygodniu? Sprawdź kalendarz ciąży w BabyBoom.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]