Bawełna, co powinieneś o niej wiedzieć?

Materiałów wykorzystywanych w przemyśle tekstylnym jest bardzo dużo, jednak prym w tym temacie wiedzie naturalny materiał, jakim jest bawełna. Jest ona otrzymywana z włókna nasion otaczających roślinę Gossypium.

Ze względu na swoje właściwości oraz uprawę, ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle tekstylnianym oraz medycznym (wszelkiego rodzaju opatrunki — bandaże, gazy oraz plastry). W trakcie jej przetwarzania tracimy maksymalnie 10% jej masy, co pozwala nam na wykorzystanie jej prawie w całości. Budowa czystego włókna (pozbawiona wosku i białek) jest idealną podstawą do mieszania jej z innymi materiałami, mniej trwałymi. Dbanie o rzeczy bawełniane jest niezwykle proste, pranie ich w niskiej temperaturze oraz odpowiednie rozwieszenie sprawi, że nie będziemy musieli ich nawet prasować.

Bawełna jest materiałem niezwykle wytrzymałym, trwałym i absorbującym wilgoć; zaleca się ją dla osób mocno pocących się.
W obecnej chwili bawełnę produkuję się na całym świecie, w związku z tym cena za jeden buszel jest niska. Łącząc ze sobą niską cenę, jego jakość oraz łatwość łączenia z innymi tkaninami osiągamy dzianinę najwyższej jakości. Różnego rodzaju bawełnę, z domieszką innych materiałów, możemy spotkać pod takimi nazwami jak: aksamit, dżins, atłas, sztruks czy moleskin. Pod nimi kryją się produkty o różnej gramaturze, gdyż posiadają domieszki innych materiałów, poszerzając tym ich podstawowe właściwości.

W internecie oraz stronach stacjonarnych znajdziemy interesujące nas tkaniny bawełniane w dobrych cenach. Jednym z nich jest Cottonbee.pl posiadających towar polskiej produkcji, wpierając tym samym rynek krajowy. Ponadto zdobyły certyfikat OEKO-TEX, będący symbolem bezpieczeństwa. Firma zadbała o różnorodność pod względem gramatury i splot materiału. Do wyboru mamy: kreton (doskonały na wszelkiego rodzaju ubrania), satyna (najczęściej wykorzystywana do produkcji pościeli), woal (sprawdzi się jako zwiewne koszulki, sukienki czy spódnice), gabardyna (ubrania wierzchnie, jak żakiety, płaszcze czy kurtki), płótno à la len (idealna na wykonanie spodni, spódnicy, koszul czy materiałów obiciowych).

[Głosów:1    Średnia:5/5]