azs

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt (AZS) to zapalna choroba alergiczna skóry. Często związana jest z uczuleniem na substancje pochodzące z powietrza, żywności czy innych źródeł, zwane alergenami. AZS u niemowląt objawia się świądem i wysypkami na skórze. Jak pomóc dziecku, gdy świąd jest bardzo uporczywy?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt a alergia pokarmowa

AZS u niemowląt i małych dzieci często wiąże się z występowaniem alergii na białko mleka krowiego (koziego lub owczego), jaja, pszenicę czy inne alergeny spożywcze. Czynnikami, które mogą dodatkowo pogarszać stan skóry niemowlęcia są kosmetyki do pielęgnacji, proszki do prania, płyny do płukania czy zanieczyszczenie powietrza (np. dym tytoniowy).

Do objawów atopowego zapalenia skóry u niemowląt zaliczamy:

  • uporczywy i bardzo nasilony świąd skóry, który może wywoływać niepokój i kłopoty ze snem;
  • sucha i bardzo wrażliwa na czynniki zewnętrzne skóra;
  • skłonność do podrażnień.

Jeśli zaobserwujesz u dziecka wyżej wymienione objawy, zgłoś się na konsultację do dermatologa. Lekarz oceni charakter zmian, postawi diagnozę i zaleci dalsze postępowanie. Gdy podejrzewasz, że niemowlę cierpi z powodu alergii, zgłoś się także do alergologa, który wykona testy i, w razie potrzeby, zaleci dietę eliminacyjną.

Atopowe zapalenie skóry – kliknij i dowiedz się więcej.

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt – jak pomóc dziecku?

W leczeniu AZS kluczową rolę odgrywa podejmowanie działań, które zmniejszają ryzyko wystąpienia podrażnień u dziecka. Przede wszystkim należy unikać czynników, które zaostrzają zmiany skórne. Zalicza się do nich: pokarmy, na które maluch może mieć uczulenie, zwykłe kosmetyki do pielęgnacji skóry u niemowląt, niektóre detergenty do prania czy konkretne tkaniny (np. wełna).

Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja skóry niemowlęcia. Na rynku dostępna jest szeroka gama emolientów i produktów polecanych dla dzieci z atopowym zapalaniem skóry. Warto pamiętać, że skóra niemowlęcia z AZS wymaga kilkukrotnej aplikacji preparatów czy emolientów w ciągu doby.

Jeśli zmiany na skórze się zaostrzą, lekarz przepisze preparaty przeciwzapalne. Są to głównie preparaty sterydowe, które specjalista musi dobrać indywidualne do każdego przypadku.

Czy można całkowicie wyleczyć atopowe zapalenia skóry u niemowląt?

AZS to choroba przewlekła. Może nawracać w ciągu całego życia. Dlatego pielęgnacja skóry niemowlęcia czy małego dziecka i unikanie czynników, które zaostrzają zmiany, powinny wejść do codziennego rytuału.

[Głosów:2    Średnia:3.5/5]