Jedną z najpopularniejszych metod terapeutycznych, stosowaną u dzieci, jest w ostatnich latach bajkoterapia. Jak sama nazwa wskazuje, proces terapeutyczny przeprowadza się w niej przy wykorzystaniu określonych bajek. Kilkuletnie dzieci, słysząc treść książki, utożsamiają się często z postacią głównego bohatera (który z reguły ma dość podobne problemy), ucząc jednocześnie pozytywnych reakcji, postaw, zachowań i przekładając je na życie, co znacznie ułatwia późniejsze przezwyciężanie własnych słabości, lęków czy traum. Dzięki bajce można z powodzeniem zapoznawać się ze sposobami okazywania uczuć czy radzenia sobie z własnymi emocjami. Warunkiem tego jest oczywiście odpowiednia konstrukcja samej bajki terapeutycznej, czyli przede wszystkim wprowadzenie postaci głównego bohatera, naświetlenie problemu, pokazanie formy rozwiązania go i – co najważniejsze – szczęśliwe zakończenie całej historii.

Bajkoterapia nie jest jednak wykorzystywana jedynie w pracy z dziećmi, które mają za sobą ciężkie doświadczenia lub znalazły się w trudnej sytuacji. To także doskonała forma zdobywania wiedzy o otaczającym świecie, jego historii, zwyczajach innych ludzi. Dziecko od najmłodszych lat ma szansę otwierać się na inność, zapoznawać z różnymi formami postępowania, uczyć tolerancji. Bajkoterapia bez wątpienia świetnie sprawdza się również jako forma relaksu. Mały człowiek, słuchając czytanej mu historyjki, po prostu wycisza się, uspokaja, odpręża. Nieograniczone możliwości, jakie dają książki, to sposób na przeniesienie się do krainy wyobraźni i uruchomienie własnej fantazji.

Od wielu lat specjaliści podkreślają, jak duże znaczenie dla rozwoju osobowości każdego dziecka ma czytanie bajek, uświadamiając rodzicom konieczność spędzania w ten sposób czasu z własnym potomkiem. Bajkoterapia może być bowiem z powodzeniem stosowana w domowym zaciszu. Wykorzystywanie tej formy w gabinetach terapeutycznych czy placówkach edukacyjnych powinno być jedynie uzupełnieniem. Główną rolę w codziennym czytaniu dziecku powinni odgrywać oczywiście rodzice.

http://www.bodyandmind.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]