Zabawki dla „małych dorosłych” – dlaczego warto?

Popularność zabawek imitujących przedmioty używane przez dorosłych (takich jak m.in. samochody elektryczne dla dzieci, smartfony i tablety edukacyjne, plastikowe i drewniane kuchnie czy warsztaty majsterkowiczów) nie bierze się znikąd. Na czym polega ich fenomen i dlaczego warto inwestować w tego typu zabawki? Oto zalety zabawek dla „małych dorosłych”.

Wielki świat zabawek

Sklep z zabawkami to miejsce, w którym szczególnie łatwo podjąć niewłaściwą decyzję zakupową. Półki marketów i sklepów dziecięcych uginają się bowiem pod ciężarem różnego rodzaju zabawek – od tradycyjnych klocków, lalek, samochodzików, puzzli, czy kolorowanek, przez wymyślne sety z figurkami na licencjach bajek i zestawy kreatywne, aż po nowoczesne gry kinetyczne i auta dla dzieci na akumulator.

Wśród dostępnych na rynku zabawek jest wiele takich, z którymi właściwie nie wiadomo co robić. Maluchy nie mają pojęcia, jak się nimi bawić. Rodzice i opiekunowie muszą uczyć dzieci korzystania z tych zabawek. Często są też zmuszeni do czynnego udziału w zabawach z ich wykorzystaniem.

Bezpieczne zabawki, którymi łatwo się bawić

Z zabawkami imitującymi rzeczy używane na co dzień przez dorosłych nie ma tych problemów. Dzieci szybko orientują się, że z podobnych przedmiotów korzystają rodzice, dziadkowie, czy sąsiedzi. Obserwują, jak najbliżsi obchodzą się z odkurzaczem, czajnikiem elektrycznym, autem, czy wiertarko-wkrętarką, a podczas zabawy po prostu ich naśladują, udając dorosłych.

Rodzice i opiekunowie nie muszą tłumaczyć maluchom, w jaki sposób bawić się tego typu zabawkami. Dzieci szybko zaczynają robić to samodzielnie, wykorzystując różne scenariusze sytuacyjne zaobserwowane w otoczeniu. Rodzice mogą, ale nie muszą być zaangażowani w zabawy swoich pociech – a jeśli już są, łatwo się w nich odnajdują.

Nauka poprzez zabawę

Zabawki imitujące przedmioty codziennego użytku dorosłych, takie jak np. samochody elektryczne dla dzieci, mają charakter edukacyjny. Ułatwiają stawianie pierwszych kroków na drodze do dorosłego życia i naukę wypełniania najważniejszych obowiązków. Dzięki nim maluchy z wielką przyjemnością bawią się w „dom”, czy „pracę”, ucząc się jednocześnie komunikacji, interakcji z rówieśnikami i panowania nad emocjami.

Zabawki tego typu napawają także dzieci dumą – w końcu największym pragnieniem maluchów jest to, by nie były już dziećmi. Dzięki tego typu zabawkom mogą przez chwilę poczuć się jak dorośli i np. zajmować się różnymi czynnościami domowymi razem z nimi.

Odwiedzając sklep z zabawkami, taki jak https://www.ekstrazabawki.pl/, w celu zakupu prezentu dla malucha, warto postawić na przedmioty imitujące te używane przez dorosłych. Zabawki przypominające prawdziwe narzędzia, sprzęty AGD i RTV, akcesoria kuchenne, czy samochody są intuicyjne, bezpieczne, kreatywne i edukacyjne. To doskonała inwestycja nie tylko w dobrą zabawę, ale i harmonijny rozwój dziecka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]