Wyprawka 300+- wszystko, co musisz wiedzieć o programie Dobry Start

W tym roku ma ruszyć program „Dobry Start”, który zakłada wsparcie finansowe dla rodziców, którzy mają dzieci w wieku szkolnym. Na każde dziecko mają oni dostać po 300 złotych, które będą mogli przeznaczyć na wyprawkę szkolną. Pieniądze mają trafiać na konta już w sierpniu i będą przysługiwać dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia. Jeśli Twoje dziecko idzie od września po raz pierwszy do szkoły albo już podejmuje edukację szkolną, warto, byś dowiedział się o tym programie więcej.

Jak otrzymać 300 złotych na wyprawkę szkolną?

Rozporządzenie w sprawie uruchomienia programu „Dobry Start” podpisał Mateusz Morawiecki. Zgodnie z nim 300 złotych na wyprawkę szkolną w formie jednorazowego wsparcia (raz w roku) dla dzieci otrzymają rodzice, którzy złożą właściwy wniosek. Ten trafić ma do urzędu gminy lub miasta, zgodnie z miejscem zamieszkania dziecka.

Kogo obejmuje program „Dobry Start”?

Wyprawkę 300 + mają otrzymać dzieci, które w roku szkolnym 2018/2019 podejmą edukację szkolną. Świadczenie pieniężne przewidziane jest zarówno dla pierwszoklasistów, jak i uczniów klas wyższych, aż do ukończenia 18 roku życia. Niestety, środki nie trafią do najmłodszych, których miejscem edukacji jest przedszkole. Śródmieście i inne dzielnice stolicy nieco nad tym ubolewają, bo przecież w większości placówek to rodzice dostarczają wyprawkę dla przedszkolaków. Na razie jednak program dedykowany jest uczniom szkół.

Kiedy składać wniosek?

Drogą elektroniczną będzie to możliwe już od 1 lipca. Od 1 sierpnia rodzice będą zaś mogli wnioskować o 300 złotych w tradycyjnej formie. Ci rodzice, którzy w odpowiednim czasie złożą taki wniosek, mogą mieć pewność, że świadczenie trafi na ich konto do końca września.

Co na to dorośli?

Problem ze środkami na wyprawkę widzą nie tylko rodzice uczniów. Okazuje się, że taki jest zauważalny też przez tych, dla których podstawą zatrudnienia jest praca w szkole. Warszawa może nie jest tutaj dobrym przykładem, bo przecież jest to miasto, w którym generowane są najwyższe zarobki, ale brak pieniędzy widać doskonale, jeśli pod uwagę weźmiemy inne rejony naszego kraju, głównie na wschodzie Polski. Sami nauczyciele ubolewają nad tym, że ich uczniowie nierzadko nie mają podstawowych akcesoriów i pomocy dydaktycznych, dzięki którym nauka odbywałaby się sprawniej i na lepszym poziomie. Program „Dobry Start” jest więc kolejnym po „500+” wsparciem finansowym, które pozwoli zaopatrzyć dzieci w niezbędniki. Co ważne, nadal obowiązywać będzie też akcja, zgodnie z którą uczniowie otrzymują za darmo podręczniki szkolne.

[Głosów:1    Średnia:5/5]