Czyrak – groźny rodzaj wrzoda
Czyraki, czyli ropne zapalenia skóry, które objawia się pojawieniem się martwiczego czopu widocznego na skórze jako guzek, a w późniejszym stadium pojawia się ropna krosta. Sprawcą zapalenia są bakterie z grupy gronkowców. Czyraki zazwyczaj nie występują pojedynczo, lecz w postaci grup lub kilka krost zlewa się w jedną.
Bakterią wywołującą zakażenie najczęściej jest gronkowiec złocisty, a zakażeniu sprzyja osłabienie organizmu, cukrzyca, choroby nerek oraz problemy immunologiczne.
Choroba rozpoczyna się od pojawienia się małego guzka w kolorze sinoczerwonym w okolicy mieszka włosowego. Po kilku dniach powstaje krosta z obszarem martwiczym na szczycie. Jest to proces bolesny. Po pewnym czasie czyrak samoistnie pęka i zawartość się roznosi po całym ciele. Szczególnie niebezpieczne są czyraki w okolicy nosa, górnej wargi (trójkąt śmierci) oraz oczodołów, ponieważ wiąże się to z przeniesieniem bakterii na opony mózgowe. Po czyraku zazwyczaj pozostaje blizna.
W procesie leczenia stosuje się preparaty ichtiolowe oraz technikę chirurgicznego nacięcia czyraka w odpowiednim momencie. W celu wzmocnienia organizmu stosuje się terapię antybiotykową.
Warto wspomnieć, że czyraki nie są chorobą dziedziczoną ani rodziną, ale mimo to są najczęstszą przyczyną wizyt u dermatologa.
Najważniejsza jest świadomość, że w przypadku pojawienia się czyraka całkowicie jest zabroniona samodzielna ingerencja przy kroście. Zabronione jest samodzielne wyciskanie i przebijanie krosty, ponieważ w ten sposób rozprzestrzeniamy bakterie i przenosimy czyraki na inne części ciała.
Środkami zapobiegawczymi przed zarażeniem czyrakami jest dbałość o higienę, kontrola wagi oraz stężenia glukozy we krwi.
W pewnych okolicznościach jest możliwe całkowite wyleczenie czyraka, ale niemożliwe jest to w przypadku osób cierpiących na cukrzycę lub niedobory immunologiczne. Warto też w przypadku często nawracających czyraków i innych zmian skórnych wykonać wykonać badania w kierunku cukrzycy.

http://bio-amore.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]