stomatolog

Szykując się do wakacyjnego wyjazdu, warto zadbać o to, by nic nam nie sprawiło nieprzyjemnej niespodzianki podczas zasłużonego wypoczynku. Jedną z rzeczy, których nie chcemy uświadczyć podczas wakacyjnego wyjazdu, jest nagły ból zęba. Niemal co piąty Polak doświadczył bólu zęba na wakacjach. O ile ceny za usługi stomatologiczne w naszym rodzimym kraju są zbliżone do siebie, to za granicą możemy zapłacić za nie dwa, a nawet trzy razy więcej.

O czym warto pamiętać przed wyjazdem za granicę?

Jedną z obowiązkowych rzeczy na naszej wakacyjnej liście powinna być Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która w wybranych sytuacjach pozwoli uniknąć bezpośrednich wydatków związanych z leczeniem za granicami naszego kraju. Do tych wydatków możemy wliczyć również koszty leczenia stomatologicznego, które będą pokryte w całości lub części.

Wizyta kontrolna u stomatologa

Bez względu na to, czy wylatujemy na kilka dni lub tygodni, przed wylotem na wakacje powinniśmy udać się do stomatologa na standardową wizytę kontrolną. Oczywiście nie powinniśmy przypominać sobie o tym dzień czy dwa przed rozpoczęciem wakacji, tylko z odpowiednim zapasem czasu na podjęcie odpowiednich kroków w przypadku stwierdzenia możliwych problemów.
Gabinety stomatologiczne w Polsce są na bardzo wysokim poziomie, podobnie jest w europie zachodniej. Tego samego nie można powiedzieć o obleganych przez Polaków kurortach w państwach afrykańskich czy azjatyckich. Tam poziom usług stomatologicznych może znacząco odbiegać od tego, który spotykamy w Polsce.

Turystyka stomatologiczna w Polsce i za granicą

Pojęcie turystyki stomatologicznej jest bardzo dobrze znane polskim gabinetom stomatologicznym. W wielu polskich miastach takich jak Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań czy Szczecin powstały gabinety stomatologiczne, które specjalizują się w błyskawicznych zabiegach stomatologicznych. Ich pacjentami są głównie osoby z zagranicy, które podczas krótkiego wyjazdu chcą skorzystać z tańszych usług stomatologicznych. O ile u w gabinecie stomatologicznym w Szczecinie, który w ofercie posiada błyskawiczne zabiegi stomatologiczne z wykorzystaniem komputerowej protetyki 3D, zapłacimy nieznacznie wyższą cenę za wykonane usługi niż z wykorzystaniem tradycyjnych metod stomatologicznych, to skorzystanie z gabinetu stomatologicznego o porównywalnym poziomie usług w Dubaju musimy liczyć się z wyższą ceną.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Szykując się na wymarzony wyjazd, zaplanujmy z odpowiednim wyprzedzeniem wszystkie badania, jakie powinniśmy wykonać oraz umówmy się na wizytę stomatologiczną. Podczas kontroli warto poinformować stomatologa o tym, że planujemy dłuższe wakacje za granicą, tak by wiedział, jak zaplanować całe ewentualne leczenie. Spraw związanych z naszym zdrowiem i komfortem wypoczynku nie odkładać na ostatnią chwilę. Wszelkie doraźne próby załagodzenia powstałych problemów związanych ze złym stanem uzębienia mogą okazać się niewystarczające.

Co zrobić, gdy na wakacjach zaboli nas ząb

Gdy podczas wakacyjnego urlopu zacznie boleć nas ząb, nie powinniśmy tego bagatelizować. Zwłaszcza gdy nie jesteśmy pewni stanu naszego uzębienia, bo nie udaliśmy się na rutynową wizytę do gabinetu stomatologicznego. Wówczas pozostaje nam odszukać lokalny gabinet stomatologiczny i udać się na wizytę. W przypadku wizyty w nieznanym nam gabinecie za granicą, co do którego mamy wątpliwości o jego jakości usług, mamy możliwość poproszenia stomatologa o tymczasowe załagodzenie problemu, bez usuwania całości lub części zęba, jeśli okaże się to konieczne. Po wizycie w nieznanym nam gabinecie stomatologicznym powinniśmy umówić się na wizytę kontrolną u swojego stomatologa. Trzeba również wspomnieć, że wiele osób, które dotyka ból zęba na wakacjach, decyduje się wytrzymać do końca urlopu, zażywając leki przeciwbólowe.

[Głosów:1    Średnia:5/5]