Na co uważać przy małym dziecku

Posiadanie małego brzdąca to czysta radość, ale także gros obowiązków. Wcześniej warto przygotować się na nowego członka rodziny – trzeba wiedzieć, jak urządzić dla niego pokój, na co uważać, znać podstawowe zagrożenia. Kilka porad znajdziecie poniżej.

Dobrych rad nigdy dość – ani w kwestii zdrowia, ani dbania o rozwój dziecka. Wiele jednak zależy od wieku malucha, dlatego w tym miejscu postanowiliśmy skupić się na uniwersalnych poradach. Poruszymy różne kwestie – higieny, zdrowia, diety, omówimy też meble dla dzieci do praktycznego pokoju.

Urządzamy pokój dla dziecka

W dziecięcym pokoju najważniejsze są meble – funkcjonalne, solidnie wykonane z dobrej jakości materiałów, ale także bezpieczne. Warto zdecydować się na komplet z jednej linii wybranego producenta, aby zadbać zarówno o jakość, jak i harmonię we wnętrzu.

Meble dla dzieci muszą spełniać różne normy, dlatego sprawdź, czy posiadają niezbędne certyfikaty i mają dodatkowe zabezpieczenia – jak łóżko dla dziecka z barierką. Powinny też podobać się dziecku – modne są meble ozdobione motywami z bajek czy innymi naklejkami, łóżka w kształcie sportowego samochodu czy stylowe namioty.

Zadbaj o rozwój dziecka

Kluczową kwestią jest danie dziecku poczucia bezpieczeństwa i umożliwienie mu rozwoju. Wychowanie to jedna z najtrudniejszych sztuk, aby dziecko było mądre, dobre i samodzielne. Trzeba świetnie znać poszczególne etapy rozwoju dziecka, aby do nich dobrać odpowiednie metody wychowawcze – wiedzieć, gdzie wyznaczyć granice.

W ten sposób uczy się, co jest ważne, co jest dobre itd. Trzeba jednak wiedzieć, jak postępować, aby dziecko zachowało chęć poznawania i uczenia się, a także odczuwało potrzebę ciągłego rozwoju.

Postaw na samodzielność

Warto też uczyć dziecko od najmłodszych lat samodzielności, mimo że wymaga to od rodziców pokładów cierpliwości i konsekwencji. Nie ma znaczenia, czy dziecko jest niejadkiem, cierpi na nieśmiałość, czy nie lubi sprzątać, nie należy się poddawać i dziecko wyręczać. Podążaj za nim, ale nie wykonuj wszystkiego za nie.

Wielu rodziców sądzi, że pomaga maluchowi, ale w efekcie jest to dla niego krzywdzące – rodzi problemy w późniejszym wieku, nie uczy samodzielności i nie rozwija w dziecku pewności siebie ani instynktu samozachowawczego. Powinno samo zacząć jeść, sprzątać swoje zabawki – pomogą w tym praktyczne akcesoria i meble dla dzieci – a także przełamywać nieśmiałość.

[Głosów:0    Średnia:0/5]