W ostatnim czasie coraz więcej osób skłania się ku pomocy terapeuty i zwraca się do psychologów czy psychiatrów. Nie powinno dziwić, że z takiej pomocy korzystają również dzieci, których zachowania czasem skłaniają rodziców do kontaktu z psychologiem dziecięcym. Sama wizyta u psychologa to wrażliwy temat, a jeszcze bardziej stresujący jest, gdy dotyczy naszych dzieci. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytania kiedy dziecko wymaga psychologa i jak wygląda wizyta.
Jakie zachowania powinny niepokoić?
Największa trudność w przypadku dzieci to stwierdzenie, że właśnie to jest ten czas i należy skorzystać z pomocy psychologa. W tych przypadkach nie ma reguły – gdy rodziców niepokoją pewne zachowania warto skonsultować je ze specjalistą. No właśnie, ale jakie zachowania powinny wzbudzać uwagę i w jakim wieku?
Już od 3. miesiąca życia można zauważyć rzeczy, które odbiegają od normy. U takich niemowlaków może być to nadwrażliwość na bodźce ze środowiska, obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe, nadmierne rozdrażnienie czy potrzeba silnych wrażeń. Wszystkie te problemy mogą spowodować problemy z późniejszym rozwojem, więc nie należy ich bagatelizować. W przypadku dzieci starszych, w wieku przedszkolnym, powodem do pójścia do psychologa mogą być zaburzenia snu i apetytu, powtarzające się moczenie nocne, agresja wobec rówieśników czy trudności w kontaktach z innymi. Łatwiej jest ze starszymi dziećmi lub nastolatkami, którzy częściej rozmawiają o swoich emocjach i sami mogą zauważać zmiany. Na co szczególnie zwrócić uwagę?
Przede wszystkim na problemy z radzeniem sobie z emocjami, doświadczenia z traumatycznymi przeżyciami, częste bóle głowy i zaburzenia snu oraz trudności w budowaniu relacji. Warto również rozmawiać z dziećmi, by móc wychwycić wszelkie nieprawidłowości.
Wybór psychologa
Czym kierować się podczas wyboru psychologa? Istnieje kilka czynników, które powinny być sprawdzone przed wizytą u specjalisty.
Wykształcenie
Jest to oczywiste, jednak warto wspomnieć, że psycholog dla dzieci powinien ukończyć specjalizację z zakresu psychologii klinicznej dziecka lub psychologii wychowawczej. Sprawdzenie kwalifikacji i ukończonych szkoleń jest kluczową kwestią przed terapią.
Doświadczenie
Ten aspekt również wydaje się być bezdyskusyjny, ale dla pewności dodamy, że doświadczenie to także ważny aspekt konkretnego psychologa. Nie każdy psycholog specjalizuje się diagnozowaniem wszystkich zaburzeń, dlatego mając pewne podejrzenia warto sprawdzić konkretny zakres kompetencji psychologa oraz wcześniejsze doświadczenia pracy z dziećmi.
Opinie
Nietrudno teraz o dostęp do recenzji i opinii o danym specjaliście, dlatego warto przeszukać sieć i dowiedzieć się nieco więcej o różnych psychologach. Z komentarzy można sprawdzić podejście do dzieci czy efekty terapii, co może ułatwić podjęcie konkretnego wyboru.
Wizyta u psychologa dziecięcego
Nie ma dokładnych schematów na temat tego, jak dokładnie wygląda pierwsza wizyta, jednak to, na co rodzice powinni się przygotować to ich wizyta zanim rozpocznie się cały proces terapii z dzieckiem. Szczera rozmowa i szczegółowy wywiad z rodzicami zwraca uwagę na konkretny problem, dlatego jest to nieunikniony element konsultacji. Spotkania psychologa z dziećmi początkowo polegają na nawiązywaniu przyjaznych relacji i niwelowaniu stresu, aby dziecko nie czuło się przytłoczone nową sytuacją. W trakcie tych spotkań psycholog rozpoczyna już obserwacje, które są niezbędne do postawienia diagnozy.
Psycholog dziecięcy Avigon
Czasem dziecko źle znosi nowe otoczenie i zdecydowanie bardziej komfortowo czuje się w domowym otoczeniu. Wtedy skorzystać można z oferty psychologa dziecięcego online, który oferuje swoją pomoc w Internecie, np. w serwisie Avigon.
Rejestracja na portalu obejmuje trzy kroki – wybór specjalisty oraz terminu, a następnie opłacenie wizyty. Przed wyborem można sprawdzić opinie o konkretnym psychologu oraz poczytać o jego doświadczeniu, dzięki czemu podejmujemy świadomy wybór.
Warto obserwować swoje dzieci, by mieć pewność, że już we wczesnym etapie rozwoju są pod odpowiednią opieką. I na sam koniec – wizyta u psychologa nie łączy się z wytykaniem błędów rodzicielskich, pomoc psychologiczna ma być wsparciem i dla dziecka i dla rodziców.