gluten

Gluten stał się popularnym tematem, dlatego istnieje wiele niejasności co do tego, czy przejście na dietę bezglutenową jest uzasadnione, czy też jest to tylko moda. Oto, czym jest gluten, dlaczego wyeliminowanie go z diety może być konieczne i jakich pułapek należy unikać, jeśli zdecydujemy się na przejście na dietę bezglutenową.

Co to jest gluten?

Gluten to rodzaj białka naturalnie występującego w pszenicy. Jako dodatek, gluten działa jak spoiwo, które utrzymuje żywność w całości, dlatego można go znaleźć w różnych produktach, od sosów sałatkowych po witaminy.Warto odwiedzić stronę jedzmy-zdrowo.pl

Czy gluten jest szkodliwy?

Są schorzenia, które sprawiają, że ludzie na nie cierpiący nie tolerują glutenu. Najczęstszym z nich jest celiakia, choroba autoimmunologiczna, w której spożywanie glutenu powoduje uszkodzenie jelita cienkiego.

Niektórzy uważają, że gluten jest szkodliwy dla wszystkich i należy go unikać. Jak dotąd nie ma wielu badań, które by to potwierdzały. Mimo to, niektórzy ludzie chcę go unikać, nawet jeśli nie cierpią na chorobę powodującą nietolerancję glutenu. Dietetycy nie mają nic przeciwko, by klient zrezygnował z glutenu, o ile spożywa różnorodne, bogate w składniki odżywcze węglowodany. Krótko mówiąc, nie potrzebujesz glutenu z żadnego powodu, ale potrzebujesz szerokiego spektrum składników odżywczych i węglowodanów dostarczających energii, które można łatwo uzyskać unikając glutenu.

Strzeż się mitów na temat glutenu

Odkąd przejście na dietę bezglutenową stało się popularne, powstało wiele mitów na temat gluten. Na przykład, wiele osób, twierdzi, że są na diecie bezglutenowej, ale w rzeczywistości wyeliminowały tylko pokarmy na bazie pszenicy, takie jak chleb, makaron czy bajgle. Jak już wcześniej wspomniano, pszenica jest tylko jednym ze źródeł glutenu. Jeżeli szukasz sprawdzonego caterignu to warto przejrzeć ogłoszenia ogloszenia24m.pl

Dieta pudełkowa cena

Niektórzy uważają też, że gluten znajduje się w każdym rodzaju zboża. W rzeczywistości istnieje kilka naturalnie bezglutenowych zbóż, w tym ryż, kukurydza, quinoa, amarantus, gryka, proso, sorgo i owies – o ile nie zostały one zanieczyszczone innymi zbożami zawierającymi gluten w procesie przetwarzania. (Uwaga: Dlatego właśnie niektóre rodzaje owsa są specjalnie oznaczone jako bezglutenowe. Nie jest to inny rodzaj owsa, a gluten nie został z niego usunięty; po prostu nie był narażony na działanie glutenu). Niektórzy ludzie wierzą też, że wszystkie pokarmy bogate w węglowodany zawierają gluten, co prowadzi do eliminacji pokarmów niezbożowych, takich jak ziemniaki czy nawet owoce, które dostarczają węglowodanów. Prawda jest taka, że większość pełnowartościowych pokarmów jest naturalnie bezglutenowa, z wyjątkiem kilku zbóż.

[Głosów:0    Średnia:0/5]