Jak dbać o dziecięce ubrania?

Odpowiednia dbałość o stan dziecięcych ubrań jest niezwykle ważna. Dzięki temu odzież pociech zawsze wygląda czysto i schludnie. To jednak niejedyna zaleta. Właściwa pielęgnacja tkanin jest także dobra dla zdrowia naszych pociech, ponieważ zmniejsza ryzyko wystąpienia  podrażnień skóry.

Bieżące usuwanie plam i zabrudzeń

Dzieci są bardzo żywiołowe, a podczas energicznej zabawy nietrudno o pobrudzenie ubrania. W takim przypadku konieczna jest jak najszybsza reakcja. Odzież najlepiej oczyścić zaraz po powstaniu na niej plamy – dzięki temu istnieje większa szansa na skuteczne usunięcie nawet uporczywego zabrudzenia.

O ile większość rodziców ma sprawdzone sposoby na plamy z trawy, jedzenia czy pisaków, o tyle usuwanie niektórych zanieczyszczeń jest nieco mniej oczywiste. Warto więc, np. wiedzieć, jak usunąć klej z ubrania po naklejce. Dziecko może nakleić nalepkę na bluzkę czy spodnie, np. w przedszkolu lub szkole, a także po wizycie u lekarza (słynna naklejka „Dzielny pacjent”). Gdy już nacieszy się nową ozdobą, trzeba będzie ją zdjąć. W tym celu należy podgrzać nalepkę suszarką lub żelazkiem parowym, a następnie delikatnie ją odkleić. Pozostałości kleju można usunąć przy pomocy wody z szarym mydłem  – najczęściej wystarczy dokładnie namoczyć w niej ubranie, a resztki lepkiej substancji delikatnie zdrapać.

Regularne pranie ubrań

Oprócz usuwania świeżych plam należy też oczywiście zadbać o regularne pranie ubrań. W przypadku noworodków i niemowlaków odzież należy prać oddzielnie, czyli bez łączenia z garderobą osób dorosłych. Istotna jest też odpowiednia temperatura – pralka powinna być ustawiona na 60℃, co umożliwia usunięcie niebezpiecznych bakterii i grzybów. Stanowi to ważny element dbania o zdrowie malucha.

Jeśli chodzi o starsze dzieci, temperatura prania może zostać obniżona do 40℃. Zawsze warto jednak zadbać o stosowanie odpowiednich środków czyszczących. Należy wybierać delikatne proszki, które nie wywołują reakcji alergicznych czy innych podrażnień skóry.

Warto też pamiętać, aby po praniu jak najszybciej wyjąć dziecięce ubrania z pralki. Dzięki temu można uniknąć powstania nieprzyjemnego zapachu.

Odpowiedni sposób prasowania

Metodę prasowania dziecięcej odzieży należy dostosować do wieku pociechy. Chodzi tu przede wszystkim o temperaturę wygładzania zagnieceń. W przypadku noworodków i niemowlaków, sprzęt należy nastawić na około 200℃. Tak wysoka temperatura pomaga w zniszczeniu ewentualnych drobnoustrojów, a także nadaje tkaninom miękkości, co eliminuje ryzyko podrażnień skóry. Odzież starszych dzieci można z kolei prasować w niższych temperaturach. W każdej sytuacji należy jednak pamiętać, aby przed procesem wygładzania przewrócić ubrania na lewą stronę.

Dobrym sposobem na bezpieczne wyprasowanie dziecięcych ubrań jest też zastosowanie generatora pary. Sprzęt tego typu w kilka chwil rozprostuje wszystkie zagniecenia, nie niszcząc przy tym nawet delikatnej odzieży. Dodatkowo jego zastosowanie pozwoli na szybkie odświeżenie każdego elementu garderoby.

[Głosów:0    Średnia:0/5]