Foteliki samochodowe z grupy łączonej. Czy takie rozwiązanie się opłaca?

0
1465

Wybór fotelika samochodowego dla dziecka jest kluczowy dla jego bezpieczeństwa. Wielu producentów oferuje foteliki z tak zwanych grup łączonych, np. 0-18 kg, czy 0-25 kg. Tutaj pojawia się pytanie czy takie rozwiązanie to dobry wybór przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa, ale i ekonomii.

Foteliki samochodowe z grupy łączonej – co warto wiedzieć?

Foteliki samochodowe z grup łączonych niewątpliwie mogą wystarczyć dziecku na dłużej. Zatem wybierając taki fotelik można zaoszczędzić. Warto pamiętać, że podstawowym kryterium doboru fotelika samochodowego jest waga i wzrost dziecka. Zatem rodzice, którzy nie dysponują dużymi środkami często decydują się na zakup fotelików z grup łączonych. Choć samo posiadanie fotelika pozwala uniknąć mandatu, to nie zawsze zapewnia odpowiednią ochronę.

Czy fotelik z grupy łączonej to dobry wybór dla noworodka?

Zakup pierwszego fotelika samochodowego dla dziecka to nie lada wyzwanie dla rodziców. Ponieważ nie każdy dysponuje bardzo dużym budżetem, to wiele osób szuka oszczędności. Jednak na bezpieczeństwie dziecka nie można oszczędzać. Tutaj pojawia się pytanie wielu rodziców, czy foteliki z grupy łączonej 0-18 czy 0-25 kg są dobrym wyborem dla noworodka, wszak mają oznaczenie od 0, co sugerowałoby, że nadają się również dla dzieci ledwie po urodzeniu. Prawda jest zupełnie inna, gdyż foteliki z grupy łączonej nadają się dla dzieci, które potrafią już siedzieć, zatem przynajmniej od 6, a nie raz od 8 miesiąca życia. Zatem w takim foteliku samochodowym absolutnie nie można przewozić dziecka tuż po urodzeniu, nawet jeśli jest to fotelik montowany tyłem do kierunku jazdy rekomendowany dla dzieci nawet do 5 roku życia. Informacji od kiedy można używać danego fotelika należy szukać w specyfikacji producenta. Trzeba wiedzieć, że jedynym słusznym wyborem dla dzieci w wieku od 0 do 12 miesiąca życia, jest wybór fotelików 0-13 kg, które przystosowane są do przewożenia także noworodków i posiadają specjalną wkładkę dla noworodka. Bywają pojedyncze modele fotelików z grup mieszanych, gdzie taka wkładka jest dostępna, jednak zawsze trzeba to sprawdzić przed zakupem, gdyż jazda w za dużym foteliku jest również niebezpieczna dla dziecka, a ponadto trzeba mu zapewnić wygodną dla niego pozycję półleżącą. Bardzo istotne znaczenie ma również pałąk, który nie jest elementem służącym jedynie do przenoszenia, a przede wszystkim stanowi dodatkowe zabezpieczenie. Oczywiście trzeba go ustawić w odpowiedniej pozycji, która może być inna w zależności od modelu fotelika.

Fotelik z grupy łączonej czy fotelik używany – co warto wybrać?

Cóż, foteliki z grupy łączonej nie są najlepszym wyborem, gdyż niestety często nie gwarantują takiego bezpieczeństwa jak powinny. Nie dostają one również często wysokich ocen od specjalistów. Czasami z braku funduszy, a czasami zwyczajnie z braku wiedzy rodzice zastanawiają się również nad zakupem używanego modelu, szczególnie gdy na portalach aukcyjnych można znaleźć opis „fotelik w idealnym stanie” czy „fotelik jak nowy”. I tutaj pojawia się jedno „ale”, a mianowicie to, że fotelik nie ma zniszczonej tapicerki nie oznacza, że gwarantuje bezpieczeństwo. Wystarczy tylko, że znajdował się w aucie, którego kierowca brał udział w stłuczce i niestety już wszystkie parametry, które gwarantują bezpieczeństwo zostają naruszone i taki fotelik nie gwarantuje jakiegokolwiek bezpieczeństwa. Zatem zamiast kupować używany fotelik samochodowy dla każdego dziecka, lepiej wybrać fotelik z grupy łączonej, ale zwrócić uwagę na to jaką ocenę otrzymał w testach zderzeniowych. Można bowiem znaleźć modele, które przeszły je pozytywnie, zatem są jednocześnie bezpieczne i stanowią oszczędność dla rodzicielskiego portfela.

Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać

Na bezpieczeństwie nie można oszczędzać to fakt, z którym trudno się nie zgodzić. Zatem zakup fotelika samochodowego wysokiej jakości dedykowanego do wieku i wagi dziecka jest priorytetem i tak naprawdę argument o braku środków nie powinien mieć miejsca. Podejmując decyzję o posiadaniu dziecka należy zdawać sobie sprawę, że utrzymanie go nie jest tanie, a zapewnienie mu bezpieczeństwa stanowi obowiązek każdego rodzica.

Czy fotelik z grupy łączonej to dobry wybór? Lepszy taki fotelik niż używany. Jednak konieczne jest sprawdzenie renomy producenta. Najlepiej jednak wybierać foteliki samochodowe z grup podstawowych, gdyż fotelik ma również swoją datę przydatności i na skutek użytkowania zużywa się.

[Głosów:0    Średnia:0/5]