Dwie książki o emocjach nie tylko dla dzieci

Edukacja czytelnicza najmłodszych powinna obejmować także te książki, które opowiadają o emocjach i uczą ich nazywania. Które pozycje aktualnie dostępne w sprzedaży są zatem na tyle interesujące, aby umieścić je w domowej biblioteczce?

Poznaj sierię o Puciu: Zabawy gestem i słowem. Uczę się mówić – https://tantis.pl/pucio-zabawy-gestem-i-dzwiekiem-p855625.html

Czujemisie

„Czujemisie” to lektura skierowana przede wszystkim do najmłodszych czytelników i ich opiekunów. Jest to jednak książka nadzwyczaj dojrzała oparta na trafnym spostrzeżeniu. Jej autorka – Agata Królak – wyszła z założenia, że kilkulatek może mieć jeszcze ogromne problemy z nazywaniem emocji, które mu towarzyszą. Nie wie, kiedy jest zrozpaczony, zagniewany, wdzięczny albo zaniepokojony. Nie oznacza to jednak, że takie uczucia są mu obce. Przeciwnie, doświadcza ich każdego dnia, potrafi jednak przede wszystkim opisać je nie nazywając ich jeszcze poprawnie. „Czujemisie” to właśnie taka próba opisania uczuć ważnych dla dziecka i z jego perspektywy. Umożliwia dopasowanie stanu, w jakim znajduje się dziecko do emocji nazywanej dorosłym językiem. Jest przy tym pięknie ilustrowana. Rodzic, który sięga po książkę musi jednak pamiętać, że jego rola nie ogranicza się w takim przypadku do samego czytania. Jego zadanie polega również na omawianiu tego, co znajduje się w książce i wspólnym rozwiązywaniu problemów małego człowieka. To bardzo pouczająca przygoda przypominająca niektórym rodzicom, że również nazwanie uczuć, jakie im towarzyszą, potrafi być sporym wyzwaniem.

Zobacz również: https://tantis.pl/madre-bajki-p746571.html

Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne

Życie dziecka jest pełne emocji, bardzo często pojawiają się w nim przy tym takie, które trudno uznać za miłe. Wrażliwe maluchy nie tylko nie radzą sobie z nimi najlepiej, ale również wykazują się tendencją do długiego przeżywania wydarzeń, które dla rodziców mogą wydawać się błahe. Dorośli często dziwią się, jak to możliwe, że maluch nie przejmuje się tym, że był niegrzeczny u babci, obawia się jednak potwora pod łóżkiem i nie potrafi zapomnieć sąsiadki, która, chyba w dobrej wierze, bardzo go wystraszyła opowiadając o wiedźmie lub burzy. Opowiadania terapeutyczne Moniki Drużyńskiej to, w związku z tym, lektura, której nie pożałuje ani dziecko, ani opiekujący się nim dorosły. Maluch nauczy się dzięki nim oswajania trudnych sytuacji, dorosły zaś znajdzie wskazówki odnoszące się do postępowania w momentach kryzysowych. Opowiadania o charakterze terapeutycznym to znakomite rozwiązanie także wtedy, gdy dziecko mierzy się z emocjami, które są trudne także dla osób dorosłych takimi, jak choćby ból po stracie pieska albo pierwsza mała przedszkolna zdrada.

Szukasz księgarni online z szeroką ofertą książek dla dzieci? Odwiedź: tantis.pl

[Głosów:2    Średnia:5/5]