Dopłaty do domu energooszczędnego - zasady, jak uzyskać dofinansowanie?

Większość osób planujących budowę domu myśli raczej o jak najniższych kosztach, a przez to najczęściej wybiera się tradycyjny dom o standardowych systemach energetycznych. Tymczasem, choć domy energooszczędne są droższe w budowie, to można uzyskać na nie dofinansowanie. Jak je zdobyć?

Staliśmy się bardziej ekologiczni

Nie ulega wątpliwości, że dzisiejsze czasy może i nie są zdominowane przez tematykę ekologii i ochrony środowiska, to zagadnienia te stanowią bardzo ważną część życia. Ludzie starają się funkcjonować inaczej, zgodnie z naturą, zwraca się uwagę na tryb życia, na to, co się je, ile się traci wody, nie kupuje się już na potęgę wody w plastikowych butelkach, a brak śmietnika w publicznym miejscu zdecydowanie bardziej razi niż dawniej.

Na zachętę

Te zmiany dotykają też budownictwo i to jak mieszkamy, a więc coraz więcej osób chce mieszkać w domach energooszczędnych. Mimo że są droższe w budowie niż standardowe budynki, to jednak dostępne są dopłaty z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jeśli chcemy takie wsparcie, musimy starannie – od samego początku przygotować projekt (na przykład kupując ze strony domoweklimaty.pl) i dokładnie zaplanować przebieg całej inwestycji.

Jaki cel przyświeca programowi?

Najważniejsze założenia programu koncentrują się wokół ograniczenia emisji CO2 oraz oszczędności energii. Nie dziwi więc, że dofinansowuje się właśnie te działania. Jak widać, plany są ambitne, bo na lata 2013-2022 przewidziano łączną kwotę dopłat w wysokości 300 milionów złotych. Założenie jest takie, że pieniądze starczą aż na 12 tysięcy domów jednorodzinnych. Brzmi to wszystko bardzo ciekawie.

Jak to wygląda w praktyce?

Kwota dofinansowania zostaje dopiero przyznana po realizacji całej inwestycji. Ważne więc jest to, że w pierwszym etapie wszelkie koszty należą do nas, a więc musimy sami je pokryć. Co równie istotne, wszelkie działania, dla których przeznaczono dofinansowanie, muszą zostać przeprowadzone do 3 lat od dnia podpisania umowy kredytu. O takie wsparcie mogą starać się osoby fizyczne posiadające dom na własność lub współwłasność. Może to być też budynek, który został zakupiony przez dewelopera, a zarządzany jest przez spółdzielnię mieszkaniowy. Dofinansowanie odnosi się do następujących przedsięwzięć: budowa i zakup domu, choć i może być to lokal mieszkalny w nowym budynku mieszkalnym, wielorodzinnym.

Być może boimy się tych formalności i załatwiania wielu spraw. Jeśli tak, jest dla nas ciekawa opcja, a mianowicie firmy oferujące budowę takich domów, zapewniają jednocześnie kompleksową pomoc przy pozyskiwaniu dofinansowania. Być może warto z tego skorzystać? Uzupełnieniem wiedzy z tego artykułu będzie również publikacja pt. “Marzysz o domu energooszczędnym? Zobacz, co warto wiedzieć na ten temat”.

[Głosów:2    Średnia:5/5]