Animacje Disney’a od lat cieszą się ogromną popularnością wśród dzieci. Wychowało się na nich już kilka pokoleń, które z sentymentem wspominają piękną historię o Kopciuszku, wzruszającego Króla Lwa, czy tajemniczą Pocahontas. Dziś maluchy uwielbiają zupełnie inne produkcje, jednak jedno pozostaje niezmienne – każda ciesząca się popularnością bajka Disney’a przyczynia się do wyprodukowania tysięcy zabawek i gadżetów.

Wielomilionowe zyski wytwórni

Disney nie bez powodu stawia na produkcję gadżetów z bajek. Przykładowo, Kraina Lodu miała swoją premierę już kilka lat temu, jednak do dziś zabawki i gadżety z wizerunkami księżniczek z Arendelle są marzeniem wielu dziewczynek. Podobnie jest w przypadku bajki Gdzie jest Dory, będącej kontynuacją opowieści o małej rybce o imieniu Nemo. Choć przygody Dory pojawiły się na ekranach w 2016 roku, to już kilka miesięcy po premierze maluchy szalały na punkcie kolorowanek, figurek, zestawów szkolnych czy ubranek przedstawiających bajkowy, podwodny świat.

Disney dzięki temu zarabia nie tylko na sprzedaży biletów na seanse w kinach, lecz również produkując zabawki i gadżety na licencji. Bajkowe postaci przyciągają dzieci jak nic innego, a rodzice w końcu uginają się pod prośbami swoich pociech i kupują im zabawki związane z ich ulubioną animacją. Nic więc dziwnego, że twórcy zabawek szukają inspiracji głównie w kultowych produkcjach najsłynniejszego studia filmowego na świecie.

Każdego roku Disney zarabia na sprzedaży gadżetów z bajek wiele milionów dolarów, co sprawia, że można być pewnym, iż produkcja przedmiotów na licencji z danej bajki będzie trwała jeszcze przez lata. Trudno się bowiem spodziewać, by Disney zamierzał pozbyć się przysłowiowej kury znoszącej złote jajka.

Gadżety bez licencji – czy warto po nie sięgnąć?

Niekiedy w sklepach można natrafić na gadżety z bajek Disney’a, które są produkowane bez licencji. Gadżety te powstają jednak głównie w Chinach i nie posiadają oznaczenia CE, wskazującego, że produkt jest bezpieczny dla dzieci. Chińskie zabawki z bajek są ponadto słabej jakości – kosztują znacznie mniej, jednak lalki są wykonane z mało wytrzymałego tworzywa sztucznego, sukienki szybko się prują, natomiast gadżety takie jak latarki czy budziki przestają działać po kilku miesiącach, a ich naprawa jest niemożliwa. Z tego powodu warto wybierać dla dzieci jedynie zabawki z bajek produkowane na licencji, gdyż w przeciwnym razie prezent dla malucha szybko się zniszczy bądź okaże się dla niego niebezpieczny.

[Głosów:1    Średnia:4/5]