Aqua aerobik to rodzaj ćwiczeń, który można polecić każdemu. Pozwala wymodelować sylwetkę i ujędrnić ciało. Co więcej, aqua aerobik jest idealnym sposobem na zrzucenie dodatkowych kilogramów. A wszystko to dzięki temu, że w czasie ćwiczeń w wodzie zużywa się o wiele więcej energii niż podczas zajęć na siłowni czy na tradycyjnych zajęciach fitness. Zobacz, co musisz wiedzieć o aqua aerobiku, zanim zapiszesz na te zajęcia.

Kto może uczestniczyć w aqua aerobiku?

Aqua aerobik to zajęcia dla wszystkich – i to dosłownie. Z ćwiczeń w wodzie mogą korzystać zarówno kobiety w ciąży, jak i osoby po kontuzjach czy bardzo otyłe. Często tego typu zajęcia prowadzone są również dla dzieci, te najmniejsze na basen przychodzą z rodzicami lub dziadkami, większe w wodzie ćwiczą samodzielnie. Należy zaznaczyć, że aqua aerobik jest bezpieczny i nie niesie za sobą ryzyka dla zdrowia.

Zalety aqua aerobiku

Wodne ćwiczenia mają wiele zalet. Tą pierwszą, o której warto wspomnieć, jest ta, że są one świetną zabawą i rozrywką dla uczestników. Pozwalają się odprężyć i zrelaksować. Dodatkowo aqua aerobik doskonale wpływa na zdrowie. Pomaga w problemach układu kostnego i stawowego, rozwija mięśnie oraz poprawia ogólną sprawność fizyczna i wydolność organizmu. Wodne ćwiczenia pozytywnie wpływają też na kręgosłup, którego nie obciążają. Uprawiania sportu w wodzie sprawia również, że ciśnienie hydrostatyczne działa na ciało jak masaż limfatyczny. Pozwala to poprawić krążenie krwi i limfy oraz sprawia, że nagromadzone w organizmie toksyny są szybciej usuwane.

Aqua aerobik na odchudzanie

Aqua aerobik to także aktywność, która jest zalecania osobom chcącym zgubić dodatkowe kilogramy. Wodna gimnastyka pozwala spalić o wiele więcej kalorii niż ćwiczenia wykonywane na trwałym gruncie. Jak podają specjaliści, w czasie 45 minutowego aqua aerobiku spala się nawet do 500 kalorii. Wykonywanie ćwiczenia pomagają również w ujędrnieniu ciała. Co więcej, ćwiczenia w wodzie wymagają koordynacji mięśniowo –ruchowej z powodu dużego oporu wody, który utrudnia ruchy – co dodatkowo sprzyja zrzucaniu zbędnych kilogramów. Jednocześnie trzeba pamiętać, że siła wyporowa wpływa na odciążenie ciała, przez co wykonywanie ćwiczeń jest o wiele prostsze niż w przypadku tradycyjnego fitnessu. Oprócz odchudzania aqua aerobik pomaga również w walce z rozstępami oraz cellulitem.

Czy aqua aerobik to pływanie?

Zajęcia z aqua aerobiku nie wiążą się z pływaniem. Ćwiczenia wykonywane są w płytkim basenie, w którym nie jest konieczna umiejętność pływania. Woda zazwyczaj sięga do pasa lub klatki piersiowej. Wykonywane są one w rytm muzyki, która nadaje tempo i mobilizuje do wysiłku. Instruktor znajduje się na brzegu lub w wodzie pokazując, jak wykonywać poszczególne ćwiczenia. Ich rodzaj uzależniony jest od tego, na jak głębokim basenie odbywa się trening. Przy większości ćwiczeń nie wykorzystuje się jednak dodatkowego sprzętu. Z nim można się spotkać ewentualnie przy aqua aerobiku na głębokiej wodzie – kiedy to kontakt z dnem jest utrudniony i konieczne jest zastosowanie elementów pozwalających na swobodne unoszenie się na powierzchni wody.

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]